اخبار > مراسم تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر دانشگاه یاسوج برگزار شدسه شنبه ٥ دی ١٣٩٦ :: ١٥:١٨

مراسم تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر دانشگاه یاسوج برگزار شد

وی گفت: ایجاد آزمایشگاه مرکزی در مساحتی بالغ بر شش هزار متر مربع از جمله اقداماتی بود که در جهت توسعه فضاهای آزمایشگاهی انجام شد و به فضل خدا با ساماندهی این آزمایشگاه، دانشگاه یاسوج می‌تواند در آینده‌ای نزدیک به یکی از قطب‌های آزمایشگاهی جنوب کشور تبدیل شود.

مراسم تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر دانشگاه یاسوج برگزار شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر محمود رضا رحیمی در برنامه تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر دانشگاه یاسوج گفت: در طول طراحی و اجرای برنامه دراز مدت دانشگاه بسیاری از ضعف‌های زیر ساختی شناسایی شده است.

رئیس دانشگاه یاسوج مهم ترین ضعف در بخش آموزش را کمبود فضاهای آموزشی دانست و اضافه کرد: در جهت رفع این مشکل مجتمع شماره 1 آموزشی دانشگاه به بهره برداری رسیده و به شرط تحقق بودجه مجتمع شماره 2 آموزشی نیز در مهر 97 به بهره برداری خواهد رسید.

دکتر رحیمی در بخش پژوهش نیز کمبود فضاهای آزمایشگاهی را یکی از ضعف‌های حوزه پژوهش در سالهای گذشته دانست و افزود: طی دو سال گذشته سهم بودجه پژوهشی دانشگاه به 17/5درصد رسید که فرصتی مناسب برای تجهیز و ساماندهی آزمایشگاه‌ها به وجود آورد.

وی گفت: ایجاد آزمایشگاه مرکزی در مساحتی بالغ بر شش هزار متر مربع از جمله اقداماتی بود که در جهت توسعه فضاهای آزمایشگاهی انجام شد و به فضل خدا با ساماندهی این آزمایشگاه، دانشگاه یاسوج می‌تواند در آینده‌ای نزدیک به یکی از قطب‌های آزمایشگاهی جنوب کشور تبدیل شود.

افزایش تعداد واحدهای فناور از 8 واحد به 41 واحد بخش دیگری از سخنان رئیس دانشگاه یاسوج بود که در این رابطه گفت: در دو سال اخیر تلاش شد تا راهکارهای تشویقی و انگیزشی برای توسعه واحدهای فناور در نظر گرفته شود که نتیجه آن افزایش کمی و قابل توجه واحدهای فناور دانشگاه بود.

وی مهمترین مشکل واحدهای فناور را سرمایه و جذب سرمایه گذار دانست و اذعان داشت: اگر چه افزایش تعداد واحدهای فناور امید بخش می‌باشد اما دستاوردهای واحدهای فناور مهم تر است که در این مسیر نباید از  نقش سرمایه و سرمایه گذار غافل شویم.

دکتر رحیمی راه اندازی مرکز فناوری پیشرفته و نوین را از جمله الزامات راهبردی دانشگاه دانست و تاکید کرد: در جهت راه اندازی چنین مرکزی و  در جهت حل مشکلات فعلی واحدهای فناور در حال رایزنی برای جذب سرمایه گذار هستیم  و امیدواریم در آینده‌ای نزدیک مرکز شتاب دهنده و مرکز فناوری پیشرفته و نوین در دانشگاه یاسوج راه اندازی شود.

رئیس دانشگاه یاسوج با اشاره به رتبه‌های جهانی تولید علم کشور گفت: تولید مقاله برای شناساندن دانشگاه مطلوب است اما تکیه به تولید مقاله نمی‌تواند تضمین کننده آینده علمی و پژوهشی دانشگاه باشد.

دکتر رحیمی افت شدید ورودی دانشجویان در رشته‌های فنی و مهندسی، علوم انسانی  و علوم پایه در کل کشور را تاسف انگیز ارزیابی کرد و اظهار داشت: در مسیر پیش رو و برای ادامه حیات دانشگاه‌ها بایستی از توان علمی پژوهشی اعضای هیأت علمی بهره بیشتری برد و صرفا به پذیرش دانشجو تکیه نکرد.

وی گفت: امروزه در دانشگاه‌های بزرگ دنیا با بهره گیری از توان علمی پژوهشی دانشجویان بویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی توانسته‌اند شرکت‌های دانش بنیان بزرگی تشکیل دهند که درآمد بعضی از آنها معادل تولید ناخالص برخی از کشورهای دنیاست  و دانشگاههای کشور هم در این شرایط باید به سمت هدایت اعضاء هیات علمی و دانشجویان برای تشکیل شرکت های دانش بنیان پیش بروند.

وی در پایان با اشاره به اهمیت وجود شورای مشورتی اساتید دانشگاه از همه اعضای هیأت علمی دانشگاه خواست تا در سیاست گذاری‌های کلان دانشگاه و به ویژه راه اندازی مرکز فناوری‌های نوین دانشگاه هیات رئیسه دانشگاه را یاری دهند.  

در ادامه این مراسم معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه ضمن تقدیر از عوامل برگزار کننده نمایشگاه هفته پژوهش دانشگاه گفت:امیدواریم با برگزاری چنین مراسماتی و تجلیل از پژوهشگران و فناوران دانشگاه بتوانیم قدردان بخشی از زحمات و فعالیت های ارزشمند پژوهشگران باشیم.

دکتر هجیر کریمی با  ارایه آماری از فعالیت ها و تولیدات پژوهشی به بسیاری از شاخص های موفق پژوهشی دانشگاه اشاره نمود.

در پایان این برنامه از برگزیدگان در حوزه های فناوری و پژوهش و در دو بخش اعضای هیات علمی و دانشجویی تقدیر شد.