اخبار > اولین نشست خبری سرپرست دانشگاه برگزار شددوشنبه ١٤ اسفند ١٣٩٦ :: ١٥:٤٥

اولین نشست خبری سرپرست دانشگاه برگزار شد

اولین نشست خبری سرپرست دانشگاه برگزار شد

اولین نشست خبری سرپرست دانشگاه برگزار شد

سرپرست دانشگاه یاسوج در ابتدای این نشست خبری با اشاره به حضور صمیمانه خبرنگاران گفت: بدون شک حضور فعال خبرنگاران در کنار دانشگاه به شفافیت مدیریت کمک خواهد کرد و بالطبع با حضور شما دانشگاهی بالنده و استانی توسعه یافته تر خواهیم داشت.

دکتر احمد عریان گفت: اصحاب رسانه با معرفی توانمندیهای دانشگاه به رفع مشکلات دانشگاه و شناخت بیشتر دانشگاه کمک خواهند کرد.

وی اضافه کرد: خبرنگاران بایستی خود را در بهبود کیفی فعالیت‌های دانشگاه دخیل بدانند.

دکتر عریان اظهار داشت: اعتقاد ندارم که رسانه‌ها با انعکاس مشکلات سازمان‌ها، مچ گیری می‌کنند.

وی رابطه صمیمانه خود با خبرنگاران در استان‌های بوشهر و فارس را دلیل اعتقاد به فضای سالم رسانه‌ای دانست و افزود: توفیقات دانشجویان و دانشگاهیان و انجام کارهای بزرگ نبایستی با رفتن مدیر مدفون شود و ابزارهای رسانه‌ای کمک شایانی در این زمینه می‌توانند انجام دهند.

سرپرست دانشگاه یاسوج در خصوص تعامل دانشگاه‌ها و سازمان‌ها گفت: دانشگاه بایستی به مسائل مدیریتی و چالش‌های علمی استان ورود کند و ما باید با هدفمند نمودن پایان نامه‌های دانشجویی به حوزه‌های توسعه‌ای، بنیادی و کاربردی نقش دانشگاه را پررنگ نماییم.

دکتر عریان گفت: دستگاههای استان بایستی برای انجام کارهای پژوهشی و کاربردی خود هزینه کنند و در کنار دانشگاه قرار گیرند.

وی بیان داشت پتانسیل‌های بی نظیری همچون گیاهان دارویی، منابع طبیعی، نفت و گاز و گردشگری طبیعی در استان باعث می‌شود که دانشگاه بتواند با پژوهش‌های کاربردی در کنار مدیران استان و دستگاه‌ها باشد.

دکتر عریان حضور بخش خصوصی در کنار دانشگاه را مهم دانست و اذعان داشت: شرکت‌های دانش بنیان و تولید ثروت از مسیر علم و پژوهش در این استان مغفول مانده است.

سرپرست دانشگاه یاسوج گفت: رتبه بندی دانشگاه‌ها از منابع مختلف کسب می‌شود اما فعلا دانشگاه یاسوج در بین کل دانشگاه های ایران در رده بندی اسکاپوس 41 و در بین دانشگاه های جامع 14 است.

دکتراحمد عریان مدیریت دانشگاه را فراجناحی و علمی دانست و اضافه کرد: در انتخاب مدیران دانشگاه افراد با تجربه ، دست پاک و وقت گذار مد نظر هستند که به دنبال منافع شخصی نباشند.

وی رشد و توسعه دانشگاه را در گرو حرکت‌های ایثارگرایانه و جهادی دانست و گفت: مدیران دانشگاه در هر حوزه‌ای باید خود را رئیس دانشگاه در آن مجموعه تصور نمایند و از فضای مدیریت کارتابلی خارج شوند.

دکتر عریان گفت: هر مدیری با هر سلیقه فکری بایستی عقیده خود را پشت درب خانه رها کند و فقط و فقط به مدیریت علمی و عمل گرایانه توأم با شایسته سالاری بیاندیشد.

سرپرست دانشگاه یاسوج کلمه دانشگاه را با توجه به ترجمه کلمه لاتین university   هم ریشه و هم معنی با مفاهیم جهانی دانست و افزود: دانشگاه نباید به منطقه خاصی وابسته باشد و ما باید به دنبال جهانی شدن باشیم. وی اضافه کرد: حضور اساتید برتر علمی دنیا از سایر قاره‌های جهان در این دانشگاه دور از ذهن نیست و اظهار امیدواری کرد با مدیریت علمی و نگاهی جهانی، دانشگاه یاسوج در سال‌های آینده در مسیر بین الملل قدم های بزرگی بردارد.

وی با اشاره به ملاقات هایش با مسئوولین استانی اظهار داشت: استاندار استان را فردی آکادمیک با دغدغه‌های خاص دانشگاهی و دلسوز دیدم و در دیدار دوساعته با آیت الله ملک حسینی  به نگاه پیشرفته و متعهدانه این بزرگوار به دانشگاه پی بردم.

دکتر احمد عریان افزود : همه زمینه‌ها برای داشتن دانشگاه مترقی آماده است و بایستی براساس شاخص‌های رشد آموزش عالی پیش برویم.

وی مسأله فرهنگ‌ در دانشگاه را مسأله‌ای حیاتی دانست که یک شبه حل نمی شود و اضافه کرد:اگر خواهان توسعه همه جانبه هستیم  بایستی با خرد جمعی و کار گروهی به تدریج از تفکرات منطقه ای فاصله بگیریم.

سرپرست دانشگاه یاسوج با اشاره به جایگاه علمی خویش در کشور گفت: حدود 20 سال است که استاد تمام هستم و جزء 100 نفر اول کشور در زمینه رجوع و استناد به مقالات علمی هستم. وی طی سلسله مراتب در مدیریت آموزشی و دانشگاهی را مزیت دیگر خود برای حضور در سکان مدیریت دانشگاه دانست و افزود: در انتخاب بنده کسی دخالت نداشته است اگرچه در زمان وزارت دکتر فرجی دانا چندین بار و در زمان سرپرستی دکتر هاشمی نیز از من این درخواست شد تا مسئولیت دانشگاه یاسوج را بر عهده بگیرم که به دلایل شخصی و مشغله های علمی امتناع نمودم.

دکتر احمد عریان ادامه داد: برای رسیدن به محیط واقعی دانشگاهی فاصله بسیاری داریم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص نحوه نگرش به فعالیت های سیاسی فرهنگی دانشجویان گفت: مسأله دانشجویان ستاره دار مدت هاست تمام شده است و با پرسش از کارمندان و اعضای هیات علمی دانشگاه خلیج فارس بوشهر می توانید به این نکته پی ببرید که نگاه من به دانشجو نگاهی پدرانه است و هرگز نگاه امنیتی در این خصوص وجود ندارد.

دکتر عریان ارتباط با صنعت در دانشگاه یاسوج را ایده آل ندانست و گفت: در ایجاد رشته ها دقت کافی نشده است و رشته ها بایستی براساس مزیت نسبی منطقه و نیازهای استان باشد.

سرپرست دانشگاه یاسوج در خصوص فعالیت تشکل های دانشجویی گفت: علاقمندم بیشتر از توان دانشجویان ممتاز علمی  در این تشکل ها استفاده شود زیرا افرادی که به لحاظ علمی دچار مشکل هستند نمی توانند کمک بزرگی بکنند.

وی گفت: تشکل های دانشجویی محل تمرین سیاست ورزی و دین مداری است که نیازمند حضور انسان‌هایی علمی است.

دکتر عریان ادامه داد: بی شک از توان بانوان در حوزه‌های مختلف مدیریتی و مشاوره‌ای بهره خواهم برد.

سرپرست دانشگاه یاسوج نگاه به پژوهش های علوم انسانی را بسیار ارزشمند دانست و براین مهم تاکید کرد.

دکتر احمد  عریان که در صحبت هایش بارها از عدم حضور خیرین در کنار دانشگاه یاسوج گلایه کرده بود از دانشجویان و همکاران خواست دانشگاه را در ارتباط با خیرین یاری نمایند.

وی در پایان گفت: دانشگاه ثروت ملی است و نگاه به دانشگاه باید عوض شود. حیف است که دانشگاه را در خدمات رسانی تنها بگذاریم.

وی خطاب به سازمان ها و دستگاههای دولتی گفت: همانطور که از دانشگاه در توسعه استان انتظار داریم فعال باشد پس خود را در توسعه و رفاه دانشگاه سهیم بدانید که به توسعه استان منجر خواهد شد.