اخبار > پذیرش دانشجوی غیر ایرانی در دانشگاه یاسوج آغاز می شودشنبه ٢٣ تير ١٣٩٧ :: ١٦:٥٥

پذیرش دانشجوی غیر ایرانی در دانشگاه یاسوج آغاز می شود

با حضور اعضای هیات رئیسه دانشگاه ، روسا ومعاونین آموزشی دانشکده ها وهمچنین مدیران گروههای آموزشی از آغاز پروژه بین المللی سازی آموزش عالی در ایران خبر داد .

پذیرش دانشجوی غیر ایرانی در دانشگاه یاسوج آغاز می شود


صبح روز شنبه  1397/4/23،  دانشگاه یاسوج میزبان دکتر عبدالحمید علیزاده، مدیر اداره کل امور دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم، تحقیقات وفناوری بود . دکتر علیزاده در نشستی با حضور اعضای هیات رئیسه دانشگاه ، روسا ومعاونین آموزشی دانشکده ها وهمچنین مدیران گروههای آموزشی  از آغاز پروژه بین المللی سازی آموزش عالی در ایران خبر داد .وی با بیان اینکه تا کنون 12 تجربه موفق کشورهای مختلف دنیا در جذب دانشجویان خارجی را مطالعه کرده است گفت: بی شک اساتید و توان علمی ما از  برخی از این کشورها بالاتر است و با یک کار ستادی هماهنگ و انگیزه هایی سرشار می توان تجربه موفقی در این زمینه به وجود آورد .

مدیر اداره کل امور دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم از اقتصاد،سیاست ، فرهنگ و ارتباطات بین المللی علمی در جذب دانشجویان خارجی به عنوان مولفه هایی مهم یاد کرد و افزود:علم ثروت ساز در دنیای امروز مقوله ای مهم است و ما بدنبال شکوفایی اقتصاد آموزش عالی در ایران از این مسیر هستیم.

وی وجود زیر ساخت های اساسی و رفاهی در کنار وجود اساتید برجسته را از عوامل رونق دهنده جذب دانشجویان خارجی دانست و یاداور شد:بعد از صنعت توریسم و تولید روغن پالم،جذب دانشجوی خارجی سومین بخش پول ساز در کشور مالزی است و این مساله به وجود زیر ساخت های مناسب رفاهی دانشگاهی در این کشور بر میگردد.

این مقام مسئول در ادامه صحبت های خویش اظهار داشت : برادری فرهنگی از مسیر ارتباطات اجتماعی و دانشگاهی میگذرد و ما اهداف مهم فرهنگی ، اقتصادی و همچنین تبادلات فن آوری و علوم مختلف را از مسیر جذب دانشجوی خارجی پیگیری می کنیم . وی با اشاره به روایت معصوم که می فرماید زکات علم نشر آن است تصریح کرد: جامعه دانشگاهی در قبال همه انسانها و جامعه بشری مسوول است و زکات دانش ما نشر آن در جامعه جهانی است .

جذب 75 هزار دانشجوی خارجی تا پایان برنامه ششم توسعه

دکتر عبدالحمید علیزاده با تشکر از حضور حاضران در جلسه  گفت : در گزارش سفر خود به معاون محترم وزیر از هماهنگی، تعامل و همراهی کم نظیر دانشگاه یاسوج خواهم گفت .وی ادامه داد: خوشبختانه در زمینه اسناد بالادستی در حوزه جذب دانشجویان خارجی هیچ م انعی وجودندارد و در برنامه ششم توسعه بایستی 75 هزار دانشجوی خارجی جذب کرده باشیم .

 طرح جامع ساماندهی امور دانشجویان خارجی

دکتر علیزاده همچنین از طرح جامع ساماندهی امور دانشجویان خارجی خبر داد و افزود: جذب ، پذیرش، آموزش، پشتیبانی و حفظ ارتباطات بعد از فارغ التحصیلی از جمله جنبه های مختلف طرح است .وی با مثبت ارزیابی نمودن برگزاری یازدهمین جشنواره فرهنگ ملل  در اصفهان اذعان داشت :از 35 غرفه که توسط دانشجویان خارجی اداره می شد بیش از 100 هزار نفر بازدید کردند که مطمئنا این جشنواره در معرفی فرهنگ کشورهای مختلف و تشویق دانشجویان خارجی برای حضور بیشتر در ایران موثر بوده است .

دکتر علیزاده اظهار داشت تمرکز زدایی و اختیار بخشی بیشتر به دانشگاهها ما را  در جذب دانشجویان خارجی به موفقیت بیشتری خواهد رساند .

 وی در پایان، دانشگاه علوم پزشکی تهران و پردیس کیش دانشگاه تهران را نمونه های موفق جذب دانشجویان خارجی دانست و گفت : با توجه به وجود رقبایی همچون کشور ترکیه در همسایگی ما امیدوارم درخواست های  پذیرش دانشجویان خارجی در دانشگاه یاسوج ظرف مدت دو هفته جواب داده شود .

در ابتدای این نشست  رئیس دانشگاه یاسوج با بیان ویژگیهای شاخص علمی دانشگاه و مشخصات جغرافیایی استان ،جذب دانشجویان خارجی در دانشگاه یاسوج را مسئله ای کاملا ضروری دانست و اظهار داشت:متاسفم که در این دانشگاه جامع  زودتر اقدام به پذیرش دانشجوی خارجی نکردیم  زیرا از 6 روش موجود علم سنجی در دنیا حضور دانشجوو عضو هیات علمی خارجی در رنکینگ بسیار موثر است .

دکتر احمد عریان به توان علمی اعضای هیات علمی اشاره کرد و گفت : امروز برای من روز مهمی در توسعه دانشگاه است و امیدوارم این گام با همراهی همه همکاران ما را به موفقیت بیشتر نزدیکتر کند .

در پایان این نشست نیز اعضای هیات علمی حاضر در جلسه به بیان نظرات و پیشنهادات خود پرداختند .