اخبار > استقلال واحد پژوهشی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران با پیگیری دانشگاه یاسوج صورت گرفتشنبه ٦ مرداد ١٣٩٧ :: ١٢:٣٩

استقلال واحد پژوهشی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران با پیگیری دانشگاه یاسوج صورت گرفت

نشست مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران با رئیس دانشگاه یاسوج و جمعی از اعضای هیات علمی این دانشگاه برگزار شد

استقلال واحد پژوهشی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران با پیگیری دانشگاه یاسوج صورت گرفت

به گزارش روابط عمومی دانشگاه یاسوج، نشست مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران با رئیس دانشگاه یاسوج و جمعی از اعضای هیات علمی این دانشگاه برگزار شد.

مهندس صیدالی، شرکت بهره برداری نفت و گازگچساران را بنگاهی اقتصادی و بزرگ دانست و افزود: این شرکت به عنوان دومین تولیدکننده نفت بعد از شرکت کارون با تولیدی بالغ بر 630 هزار بشکه نفت صادراتی در روز و همچنین تولید نفتا و گاز مایع به عنوان خوراک صنایع پتروشیمی بخش عمده‌ای از درآمدهای نفتی کشور را ایجاد کرده‌است. وی عنوان کرد: هم‌اکنون بیش از 800 حلقه چاه، 25 مخزن نفتی و بیش از 220 واحد تاسیساتی در این شرکت در حال فعالیت هستند.

مهندس صیدالی عمر بالای تاسیسات نفتی و ترکیبات به‌وجود آمده در مخازن نفتی را از عوامل سختی کار تولید در صنایع نفتی دانست و اضافه کرد:

قبلا چاه با انرژی خود کار می‌کرد اما امروز برای استخراج نفت نیاز به تزریق گاز به مخازن نفتی و در مراحل بعدی نصب پمپ های درون چاهی در عمق 2000 متری از سطح زمین وجود دارد که این مسائل تولید نفت را روز به روز سخت‌تر و گران‌تر کرده‌است . وی حضور دانشگاهیان و استفاده از توان علمی دانشگاه در کنار تجربه پرسنل شرکت نفت را راه‌گشا دانست و با اشاره به جلسه مشترک با دکتر عریان در حضور نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی گفت:

از ثمرات آن جلسه استقلال واحد پژوهش شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران بود که این واحد پژوهشی رسما شروع به کار کرد.

مهندس صیدالی مشکلاتی از قبیل پساب‌های صنعتی، نشت خطوط جریان، نشتی در تاسیسات و فلرینگ گازها را از جمله مشکلات حوزه نفت و گاز دانست و اظهار داشت: گاز یک انرژی پاک است و با توجه به بازار خوب گاز در صنایع پتروشیمی بایستی از فلرینگ بیشتر گاز جلوگیری شود و این مساله با کمک دانشگاه بهتر صورت خواهدگرفت.

وی جلسه با دانشگاهیان را ارزشمند توصیف کرد و افزود:

در این جلسه با ظرفیت‌های بیشتر دانشگاه در حوزه‌های نفت و گاز و صنایع وابسته آشنا شدم و امیدوارم با کمک دانشگاهیان نیاز شرکت در حوزه‌های حفظ محیط زیست، منابع طبیعی، پساب‌ها، آلاینده‌های زیست‌محیطی و فلرینگ گازها مرتفع شود.

مدیر عامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران از انعقاد تفاهم‌نامه همکاری در آینده نزدیک خبر داد.

در ابتدای نشست نیز رئیس دانشگاه یاسوج با تشکر ویژه از مهندس صیدالی به خاطر همدلی و همکاری صمیمانه در زمان وقوع زلزله اظهار امیدواری کرد : با توجه به ارتباطات علمی و پژوهشی به‌وجود آمده کارهای بزرگی در آینده صورت گیرد.

دکتر عریان با اشاره به سفر به گچساران و بازدید از شرکت نفت گفت: در این سفر ظرفیت‌های ویژه شرکت نفت گچساران و همچنین توان علمی دانشگاه در حل مشکلات این صنعت بررسی و تبادل نظر شد که بدون شک یکی از ثمرات این نشست ایجاد واحد مستقل پژوهشی شرکت نفت گچساران بود.