اخبار > مسایل سیاسی باعث غفلت از دغدغه‌های صنفی می شود/ تعامل شورای صنفی و مدیران دانشگاه گره‌گشاستيکشنبه ١٩ اسفند ١٣٩٧ :: ٠٩:١١

مسایل سیاسی باعث غفلت از دغدغه‌های صنفی می شود/ تعامل شورای صنفی و مدیران دانشگاه گره‌گشاست

معاون دانشجویی وزیر علوم گفت: برخی مواقع مسایل و مباحث سیاسی باعث غفلت از دغدغه های دانشجویان در زمینه مسایل صنفی می شود.

مسایل سیاسی باعث غفلت از دغدغه‌های صنفی می شود/ تعامل شورای صنفی و مدیران دانشگاه گره‌گشاست

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر مجتبی صدیقی معاون دانشجویی وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان کشور در نشست با دانشجویان شورای صنفی دانشگاه یاسوج گفت: تعامل شورای صنفی با مسئولان دانشگاه می تواند بسیاری از مشکلات را حل و فصل کند.


وی ادامه داد: وقتی از تعامل صحبت می شود به معنای آن است که خواسته های دانشجویان انعکاس داده شود و در عین حال محدودیت های اعتباری و مالی مدیران نیز عنوان و لحاظ شود.
دکتر صدیقی افزود: برخی از دانشجویان با اعتصاب و تجمع و ... به دنبال فشار بر مسئولان برای برآورده کردن نیازهای خود هستند که این مسایل همیشه حاشیه هایی را به همراه دارد و رفع مسایل مشکلات صنفی دانشجویان را با مشکل مواجه می کند.


وی با بیان این که عمده مسایل و مشکلات دانشگاهها مشابه هستند اظهار داشت: کمبودهای اعتباری در همه دانشگاههای کشور وجود دارد و همین موضوع مدیریت کردن در دانشگاه را نیز با دشورای همراه کرده است اما انتظار می رود دانشجویان نیز این تنگناها را نیز ببینند.
معاون وزیر علوم با ذکر مثالی گفت: تقاضا برای خرید غذا از سلف سرویس دانشگاهها بین 37 تا 50 درصد رشد داشته است و این در حالی است که هیچ گونه افزایش اعتباری در دانشگاهها وجود نداشته است.


وی برخی از مشکلات را ناشی از افزایش فشار دشمنان ایران عنوان کرد و بیان داشت: مردم ایران نشان داده اند که این سختی ها را پشت سر می گذارند و به امید خدا این فشارها را نیز پشت سر می گذاریم.
دکتر صدیقی به ایجاد رستورانهای آزاد در دانشگاهها اشاره کرد و گفت: همین رستورانها در کنار سلف یارانه ای مورد استقبال دانشجویان قرار گرفته و بر اساس نظرسنجی ها رضایت مندی دانشجویان را نیز به همراه داشته است.
وی اقدامات انجام شده در زمینه خوابگاههای دانشجویی و مکانهای ورزشی را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: با کمکهایی که در حال انجام است وضعیت خوابگاهها رو به بهبود است و سرانه فضاهای روباز ورزشی به بیش از دو متر به ازای هر دانشجو رسیده است که تلاش می شود سرانه فضاهای سرپوشیده نیز افزایش یابد.
معاون صندوق رفاه دانشجویان کشور نیز در این نشست گفت: دانشجویان شورای صنفی این دانشگاه نشان دادند که منصفانه نقاط ضعف را در کنار نقاط قوت می بینند و قضاوت می کنند.
دکتر فردین تقی زاده افزود: وام های تحصیلی دانشجویی در اختیار دانشگاهها قرار دارد و توزیع این وام ها در اختیار معاونت دانشجویی دانشگاهها قرار دارد.
وی ادامه داد: بر اساس بررسی ها، برخی از دانشگاهها برای توزیع بیشتر وام تحصیلی دانشجویی، مبلغ سقف این وام را کاهش داده تا دانشجویان بیشتری از آن بهره مند شوند.


معاون صندوق رفاه دانشجویان کشور از طراحی بسته جدیدی خبر داد وگفت: وام رفاه که مشتمل بر چند وام دانشجویی است در صندوق رفاه طراحی شده است تا به دانشجویان نیازمند این وام ها تعلق گیرد.
تقی زاده به مقررات سختگیرانه تر این وام جدید اشاره کرد و گفت: این شرایط سخت برای توزیع هدفمند وام ها بین دانشجویانی است که واقعا نیازمند هستند.
دکتر تقی زاده با بیان اینکه، قانون ما را مکلف به اخذ اجاره خوابگاه از همه دانشجویان کرده است تصریح کرد: صندوق خیریه رفاه دانشجویان در دانشگاههای کشور برای کمک به دانشجویان تحت حمایت کمیته امداد و بهزیستی تشکیل شده است تا این دانشجویان برای پرداخت اجاره بهای خوابگاه به مشکل برخورد نکنند.
گفتنی است اعضای سه نفر از دانشجویان شورای صنفی دانشگاه یاسوج در ابتدای این نشست مشکلات و مسایل دانشجویان را در سه قالب خوابگاهی، ورزشی و سلف سرویس بیان کردند که دکتر صدیقی و دکتر تقی زاده به فراخور موضوع پاسخهایی ارائه کردند و برای حل برخی دیگر نیز قول مساعد برای همکاری دادند.