اخبار > از پژوهشگران برتر دانشگاه یاسوج تجلیل شد/تصاویرسه شنبه ٢١ اسفند ١٣٩٧ :: ١٢:٠٧

از پژوهشگران برتر دانشگاه یاسوج تجلیل شد/تصاویر

با حضور رئیس، اعضای هیئت رئیسه، مدیران و جمعی از اعضای هیئت علمی دانشگاه از پژوهشگران و فناوران برتر دانشگاه یاسوج تجلیل شد.

از پژوهشگران برتر دانشگاه یاسوج تجلیل شد/تصاویر

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، رئیس دانشگاه یاسوج در این مراسم گفت: نقش و جایگاه دانشگاه در توسعه پایدار کشور بسیار مهم است.
دکتر احمد عریان افزود: اساتید و پژوهشگران برجسته و پیشرو  می توانند یک دانشگاه را به یک جایگاه علمی برتر تبدیل کنند و بدون آنها دانشگاه تنها یک ساختمان است.
وی با بیان اینکه ارائه کمی مقالات مشکلی را حل نمی کند گفت: گاهی یک مقاله کیفی می تواند اثرگذاری بیشتر از صد مقاله داشته باشد.


دکتر عریان دنبال کردن ایده های پژوهشگر را مهم ارزیابی کرد و گفت: باید خود مبدع و ایده پرداز باشیم تا اینکه بخواهیم به دنبال کپی کردن یک مقاله یا دنباله رو مقالات دیگر اساتید باشیم.
رئیس دانشگاه یاسوج در توصیه ای به اساتید هیئت علمی گفت: باید چاپ مقاله در ژورنالها بین المللی برای اساتید مهم باشد و آن را با جدیت دنبال کنند.
وی نوشتن مقالات از سر تکلیف را بی فایده دانست و اظهار داشت: این مقالات تنها در قفسه های کتابخانه خاک می خورد و هیچ مشکلی را نیز حل نمی کند.
دکتر عریان رفت و آمدهای بین المللی را مهم ارزیابی کرد و گفت: شرکت در سمینارها و همایشهای بین المللی و استفاده از فرصتهای مطالعاتی نقش بسزایی در بروز رسانی علم اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه دارد و آنها را با جدیدترین متدها و شیوه های علمی و آموزشی آشنا می کند.


وی معرفی اساتید و محققان برجسته دانشگاه به زبانهای بین المللی را خواستار شد و گفت: برای بین المللی شدن نیاز هست که این اساتید معرفی شده و به دنبال راههایی برای جذب محققین از دیگر دانشگاههای دنیا باشیم.
رئیس دانشگاه یاسوج تصریح کرد: ارتباط با پژوهشگران و محققان برتر دنیا و تعریف پروژه مشترک با انها باید در دستور کار اساتید باشد.
وی ایجاد رشته های مشترک با دیگر دانشگاهها را یک اصل مهم دانست و گفت: یکی از راههای بین المللی شدن ایجاد همین رشته های مشترک است که هر دو دانشگاه در پایان به فارغ التحصیل مدرک دوگانه هر دو دانشگاه را ارائه می دهند.
رئیس دانشگاه یاسوج با بیان اینکه پژوهشهای فردی در دنیا منسوخ شده است گفت: تمرکز بر تحقیقات گروهی در دنیا مرسوم شده و گاهی مشاهده می شود که چند رشته مختلف با هم کار مشترک انجام می دهند و این موضوع باید به یک فرهنگ تبدیل شود.
وی به ارتباط موثر دانشگاه در یک سال گذشته با بدنه جامعه اشاره کرد و بیان داشت: انعقاد 56 تفاهمنامه و 12 قرارداد همکاری پژوهشی با سازمانها از مهمترین اقدامات دانشگاه برای حل مشکلات استان و دستگاههای اجرایی استان است.
رئیس دانشگاه یاسوج تصریح کرد: در 10 سال آینده حداقل 50 درصد پژوهشهای دانشگاه باید کاربردی بوده و از سوی سازمانها و ارگانهای استانی و کشوری به دانشگاه ارجاع شده باشند.
وی در پایان گفت: در همه پژوهشها اخلاق علمی باید به عنوان اولویت اول همه محققان در تولید علم و مقالات رعایت شود.
در پایان این مراسم از 7 پژوهشگر عضو هیئت علمی، 4 دانشجوی دکتری و ارشد و 1 فناور برتر با اهدا لوح تجلیل شد.