اخبار > کارگروه تخصصی گیاهان دارویی تشکیل می‌شود/ همکاری مشترک دانشگاه یاسوج و علوم پزشکی در زمینه تولید داروی گیاهیدوشنبه ٦ اسفند ١٣٩٧ :: ١١:٣٦

کارگروه تخصصی گیاهان دارویی تشکیل می‌شود/ همکاری مشترک دانشگاه یاسوج و علوم پزشکی در زمینه تولید داروی گیاهی

نشست مشترک مسئولان دانشگاه یاسوج و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی استان جهت تشکیل کارگروه تخصصی گیاهان دارویی تشکیل شد.

کارگروه تخصصی گیاهان دارویی تشکیل می‌شود/ همکاری مشترک دانشگاه یاسوج و علوم پزشکی در زمینه تولید داروی گیاهی

کارگروه تخصصی گیاهان دارویی با همکاری مشترک دانشگاه یاسوج و علوم پزشکی تشکیل می شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، نشست مشترک مسئولان دانشگاه یاسوج و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی استان جهت تشکیل کارگروه تخصصی گیاهان دارویی تشکیل شد.

رئیس دانشگاه یاسوج در ابتدای این نشست گفت: اساتید متخصصی در این دانشگاه هستند که گونه ها و زیرگونه های گیاهان دارویی را می شناسند و سالها در این زمینه کار کرده اند و در زمینه کشت و زراعت این گیاهان نیز همکاران متخصصی در دانشگاه یاسوج فعالیت می کنند که می توانند بستر مناسب را برای تولید گیاهان دارویی فراهم کنند.

دکتر عریان افزود: در دانشکده کشاورزی و گروههای زیست شناسی و مهندسی شیمی همکارانی داریم که در زمینه تجزیه و جدا کردن گیاهان دارویی صاحب تجربه و تخصص هستند.

وی ادامه داد: طبیعتا از تولید گیاهان دارویی تا تبدیل شدن به دارو برای انسان و دام مرحله ای طولانی است و باید با کارگروهی مشترک این مهم را انجام داد.

رئیس دانشگاه یاسوج تصریح کرد: این موضوع می تواند سرآغاز کار گروهی مشترکی باشد و امیدوارم تجربه خوبی نیز به همراه داشته باشد.

وی ادامه داد: طب گیاهی و درمان با داروهای گیاهی در دنیا رواج یافته و سرمایه گذاری و تحقیق در این زمینه می تواند کاملا سودآور و کاربردی باشد.

همچنین معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه یاسوج در این نشست گفت: اراده لازم برای کار مشترک در این زمینه وجود دارد و امیدواریم به سمت عملیاتی شدن این موضوع حرکت کنیم.

دکتر ابوالقاسم عوض پور افزود: استان ما دارای پتانسیل خوب و مطلوبی در زمینه گیاهان دارویی است و امکان همکاری مشترک در این زمینه با توجه به تفاهمنامه ای که از قبل وجود داشته فراهم است.

وی تصریح کرد: کارگروه مشترکی از اساتید هر دو دانشگاه با محوریت پژوهشکده های دو دانشگاه تشکیل و شروع به فعالیت کنند.

همچنین معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در این نشست گفت: دانشگاه یاسوج دارای تجارب ارزشمندی در زمینه گیاهان دارویی است که خواستار استفاده از این تجارب برای تولید دارو هستیم.

دکتر حسین ماری اریاد افزود: دانشگاه علوم پزشکی خواستار همکاری و استفاده از تجربیات مرکز تحقیقات گیاهان دارویی دانشگاه یاسوج است.

وی آمادگی مجموعه خود را برای همکاری مشترک در قالب کارگروه تخصصی گیاهان دارویی اعلام کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه یاسوج در این نشست گفت: در صد سال گذشته هیچ گیاه دارویی به منابع گیاهان دارویی ایران افزوده نشده است.

دکتر جعفری افزود: این نشان دهنده این موضوع است که عمده تحقیقات صورت گرفته در خصوص گیاهان دارویی است که از قبل همه می شناسیم.

وی ادامه داد: 1581 گونه گیاه دارویی در ایران وجود دارد که تنها 7 درصد آن که 73 گونه است جنبه دارویی و درمانی دارد.

وی داروهای گیاهی تولید شده در ایران را کم دانست و گفت: در ایران 200 تا 300 قلم دارو تولید شده در حالی که در آلمان 83 هزار داروی گیاهی ساخته شده است.

این محقق گیاهان دارویی سرمایه گذاری و تحقیق در زمینه گیاهان دارویی را موثر دانست و گفت: با هزینه کم می توان فرصتهای شغلی متعددی در زمینه گیاهان دارویی برای روستاییان فراهم کرد.

دکتر جعفری از تشکیل کارگروه بین دو دانشگاه استقبال کرد و گفت: جزیره ای عمل کردن راه به جایی نمیبرد و انجام فعالیتهای تحقیقی در امتداد هم می تواند مفید و منجر به نتیجه مشخص شود.

در پایان این نشست مقرر شد نقشه راه و اهداف آن برای کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت تهیه و با تشکیل کارگروه تخصصی مشترک و برنامه ریزی و سیاستگذاری در این زمینه، فعالیت خود را بر روی یک یا دو موضوع مشخص متمرکز کند.