اخبار > باید به سمت دانشگاههای کارآفرین حرکت کنیم/ دانشگاه یاسوج ارتباط مطلوبی با صنعت و جامعه ایجاد کرده است/ مزیتهای استان قابلیت درآمد سرشار دارنديکشنبه ١٢ اسفند ١٣٩٧ :: ١٢:٣٠
رئیس دانشگاه یاسوج در برنامه زنده تلویزیونی نگاه روز:

باید به سمت دانشگاههای کارآفرین حرکت کنیم/ دانشگاه یاسوج ارتباط مطلوبی با صنعت و جامعه ایجاد کرده است/ مزیتهای استان قابلیت درآمد سرشار دارند

دکتر احمد عریان رئیس دانشگاه یاسوج مهمان برنامه زنده تلویزیونی نگاه روز 12 اسفندماه بود که در این برنامه در خصوص نقش دانشگاه در توسعه استان صحبت کرد.

باید به سمت دانشگاههای کارآفرین حرکت کنیم/ دانشگاه یاسوج ارتباط مطلوبی با صنعت و جامعه ایجاد کرده است/ مزیتهای استان قابلیت درآمد سرشار دارند

 

رئیس دانشگاه یاسوج پیش از ظهر یکشنبه 12 اسفند 97 مهمان برنامه تلویزیونی« نگاه روز» شبکه دنا بود.


 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، مشروح مهمترین سخنان دکتر احمد عریان در این برنامه در پی می آید:

 

دانشگاههای امروز اگر قرار است تاثیرگذار باشند باید دانشگاه کارآفرین باشند و در تولید مولد باشند. دانشگاه های آموزش محور و پژوهش محور  باید عقب ماندگی را جبران کنند و الا در خطر اضمحلال قرار می گیرند و نمی توانند خودشان را اداره کنند. با اعتبارات دولتی نمی‌توان دانشگاه را اداره کرد. با درآمدزایی و تولید دانش بنیان، با مشورت دادن به سازمانها، با طرح‌های پژوهشی و کاربردی باید اعتبار افزوده برای دانشگاه ایجاد کرد. ایجاد اعتبار پایدار می تواند بخش زیادی از مشکلات را حل کنند.

 

کشورهایی مثل ژاپن و کره معادن قابل ملاحظه‌ای ندارند اما خدمات خود را می‌فروشند. مالزی را نگاه کنیم آنجا هم ثروت ملی نیست و با فروش دانش و در اختیار قراردادن این دانش به جامعه و ارتباط مطلوب دانشگاه و صنعت و حمایت جدی از علم و مراکز علمی، رشد و توسعه را برای خود به ارمغان آورده اند و می توانند الگوی خوبی برای ما باشند.

 

ایجاد دو دفتر برای ارتباط مطلوب دانشگاه و جامعه

 

حدود 8 ماه است که دو دفتر در دانشگاه راه اندازی شده است. دفتر ارتباط دانشگاه با جامعه یا همان صنعت که کارشناسان صنعت و سازمانهای استانی مسائل و مشکلات خود را آنجا پیگیری می کنند. اتاق رسانه هم دایر شده و کاملا در اختیار رسانه های جمعی اعم از مکتوب ، مجازی و یا صداوسیما قرار دارد که می توانند از آن استفاده کنند و به نظر ما این سه ضلع می توانند کمک کننده برای رسیدن به اهداف همدیگر باشد.

پتانسیل دانشگاه یاسوج حداقل ده برابر وضع موجود است. ارتباط صنعت و دانشگاه در سالیان گذشته ضعیف بوده است. در سالهای گذشته 7 قرارداد با صنعت یا جامعه داشتیم و الان این قرادادها به بالای 50 عدد رسیده است و این پیشرفت خوبی است ولی مطلوب نیست. بیش از 2000دانشجوی ارشد و دکتری و 250 عضو هیئت علمی داریم که می توانند مشکلات استان را حل کنند ولی نسبت به حالت ایده ال فاصله داریم اما از روند پیشرفت کار راضی هستیم.

 

ارتباط با دیگر دانشگاهها

 

دلبستگی به راه اندازی دانشگاه در استان در سالیان گذشته زیاد بوده و برخی زیرساختها در ایجاد دانشگاهها دیده نشده است. دانشگاههای استان می توانند با هم افزایی کار مشترک و خوبی انجام دهند. شهرک دانشگاهی می تواند نمود این کار مشترک باشد. ایجاد این شهرک هم می تواند دارای فضاهایی مثل سالن اجتماعات و مهمانسراهایی با کیفیت بالا باشد که بتوان از اساتید در تراز بین المللی نیز دعوت شود و هم می تواند فضایی برای احداث خانه برای اساتید و اعضای هیئت علمی باشد.

 

فضای صمیمانه و همدلانه بین دانشگاههای استان وجود دارد و باید این تشریک مساعی ها بیشتر شود.

 

راهکارهای عملی و نبود اهتمام جدی در بین مدیران استانی

 

بیش از 30 دوره دکتری و 60 دوره کارشناسی ارشد در دانشگاه یاسوج وجود دارد. به مسائل مبتلابه جامعه به جد ورود کرده ایم. این آمادگی در دانشگاه وجود دارد ولی متاسفانه اهتمام جدی در سازمانها و ادارات استان وجود ندارد. البته نگاه خوبی در مجموعه مدیریت ارشد استان نسبت به دانشگاه یاسوج هست ولی بدنه میانی ادارات باید به این نگاه برسند. فرهنگ سازی در این راه مهم است که رسانه ها و از جمله صداوسیما می تواند کمک شایانی داشته باشد. به عنوان نمونه اگر ده درصد پایان نامه های تحصیلات تکمیلی به حل مسائل و مشکلات استانی معطوف شود گام بزرگی در این راستا است تا مشکلات حل شود. البته این نیازها باید از سوی سازمانها ارجاع شود یعنی یک اعتماد به دانشگاه خودشان باید وجود داشته باشد ولی گاهی مشاهده می شود طرح های پژوهشی و تحقیقاتی استان به دیگر دانشگاههای تهران یا اصفهان و شیراز داده می شود. هنوز این باور در بین برخی مدیران استانی ما به وجود نیامده است که به دانشگاه یاسوج اعتماد کنند. در حالی که دانشگاه یاسوج در رنکینگ جهانی و اساتید تاثیرگذار دارای جایگاه بوده و این مهم را برخی از دانشگاههای  مشهور کشور ندارند.

بهترین راهکار برای توسعه استان

 

مزیت های نسبی استان شناسایی شود و تلاش مضاعفی برای معرفی و تقویت آنها صورت گیرد.

 

طبعیت بکر، منابع طبیعی، آب، صنایع دستی، صنعت نفت و گاز و پتروشیمی و گیاهان دارویی از جمله مهمترین مزیتهای این استان که می تواند از طریق این مزیتها، درآمد خوبی نصیب استان شود.

 

به عنوان مثال 22 درصد نفت و گاز صادراتی کشور در این استان است. باید به جای خام فروشی،  روی تبدیل محصولات و فرآوری آنها سرمایه گذاری کرد.

 

یا می توان به صنایع دستی استان اشاره کرد که مشتری فراوانی در کشور دارد. این استان دارای پیشینه خوبی در تولید این محصولات دارد. باید به سمت تولید مدرن این محصولات رفت و در سطح جهانی نیز برای آن تبلیغ و مشتری جذب کرد.

 

گیاهان دارویی نیز از مزیت های خوبی است که می تواند درآمد مطلوبی را به استان سرازیر کند. البته باید دارای نقشه راه و برنامه بلندمدت باشد و با تقسیم کار و مدیریت صحیح از این مزیت درآمد کسب کرد.

 

رئیس دانشگاه یاسوج در پایان گفت: همکاری  دانشگاه و جامعه بازی برد برد است. 70 درصد دانشگاههای دنیا توسط بخش خصوصی اداره می شود. تحقیق و پژوهش در خدمت بخش خصوصی است و باید ما نیز به همین سمت حرکت کنیم که بتوانیم مسائل و مشکلات جامعه و بخش خصوصی را برای تولید بیشتر و با کیفیت تر حل کنیم.