اخبار > رئیس دانشگاه یاسوج: در تدوین دانشنامه استانی دفاع مقدس تسریع شود/ جمع‌آوری بیش از 120 هزار سند دفاع مقدس در استانپنج شنبه ٢٥ ارديبهشت ١٣٩٨ :: ١٦:١٦

رئیس دانشگاه یاسوج: در تدوین دانشنامه استانی دفاع مقدس تسریع شود/ جمع‌آوری بیش از 120 هزار سند دفاع مقدس در استان

نشست کمیته تخصصی اسناد و مدارک دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمد برای تدوین دانشنامه استانی در سالن جلسات حوزه ریاست دانشگاه یاسوج برگزار شد.

رئیس دانشگاه یاسوج: در تدوین دانشنامه استانی دفاع مقدس تسریع شود/ جمع‌آوری بیش از 120 هزار سند دفاع مقدس در استان

 

نشست کمیته تخصصی اسناد و مدارک دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمد برای تدوین دانشنامه استانی در سالن جلسات حوزه ریاست دانشگاه یاسوج برگزار شد.

 به گزارش روابط عمومی دانشگاه، رئیس دانشگاه یاسوج در این نشست با اشاره به اینکه در طول سال‌های گذشته بسیاری از رزمندگان‌مان را از دست داده‌ایم، گفت: بر این اساس، نیاز است هر چه سریع‌تر نقش استان در دوران دفاع مقدس مستندسازی و تدوین دانشنامه استانی دفاع مقدس انجام شود.

«دکتر احمد عریان» اظهار داشت: بیش از 200 عنوان کتاب در حوزه دفاع مقدس مربوط به این استان به چاپ رسیده اما متأسفانه هنوز نتوانسته ایم جایگاه واقعی استان در دوران دفاع مقدس تبیین کنیم.

رئیس دانشگاه یاسوج افزود: نویسندگان و مورخین ما باید فداکاری‌های رزمندگان این استان در دوران دفاع مقدس را منعکس کرده و جایگاه استان را در این زمینه تبیین کنند.

دکتر عریان با اشاره به اینکه در طول سال‌های گذشته بسیاری از جانبازان و ایثارگران‌مان را از دست داده‌ایم، از سازمان‌ها، نهادها و ادارات مرتبط با حوزه دفاع مقدس خواست به منظور ثبت و ضبط خاطرات رزمندگا‌ن‌شان در دوران دفاع مقدس همکاری بیشتری داشته باشند.

وی تاکید کرد: امیدواریم جلسات آینده کمیته تخصصی اسناد و مدارک دفاع مقدس استان در راستای تهیه جلد نخست کتاب دانشنامه استانی دفاع مقدس باشد و دیگر دغدغه جمع‌آوری اسناد را نداشته باشیم.

بیش از120 هزار برگ سند دوران دفاع مقدس در کهگیلویه و بویراحمد جمع‌آوری شد

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمد در این نشست گفت: تاکنون حدود 120 هزار و 500 برگ سند دوران دفاع مقدس در استان کهگیلویه و بویراحمد جمع‌آوری شده است.

سرهنگ «امیرعباس آسمند» اظهار داشت: جلسات کمیته اسناد و مدارک دفاع مقدس به منظور جمع‌آوری، ثبت و ضبط اسناد دوران دفاع مقدس و جلوگیری از تحریف و فراموش شدن این اسناد به صورت مرتب در طول سال برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه تاکنون حدود 120 هزار و 500 برگ سند دوران دفاع مقدس در استان جمع‌آوری شده است، افزود: همه سازمان‌ها، نهادها و ادارات باید یک نسخه از اسناد دوران دفاع مقدس خود را در اختیار اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس قرار دهند تا نقش استان در دوران دفاع مقدس به خوبی تبیین شود.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمد گفت: با وجود اینکه 243 عنوان کتاب در حوزه دفاع مقدس استان به چاپ رسیده، اما تاکنون نقش این استان در دوران دفاع مقدس به درستی تبیین نشده است.

آسمند با اشاره به اینکه دانشنامه استانی دفاع مقدس در دست تدوین است، عنوان کرد: 283 مدخل در سه حوزه اشخاص، فرهنگی و اجتماعی و جغرافیایی شناسایی شده که برای این تعداد مدخل باید 283 پرونده علمی تشکیل داده و برای هر کدام از مداخل نیز یک مقاله نوشته شود.

وی با بیان اینکه دانشگاه یاسوج به عنوان دانشگاه مجری دانشنامه استانی دفاع مقدس انتخاب شده است، گفت: تاکنون 70 پرونده علمی تشکیل و 20 مقاله در این خصوص نوشته شده است.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمد گفت: برای تدوین دانشنامه استانی دفاع مقدس نیازمند تأمین اعتبار هستیم که امیدواریم این موضوع در دستور کار شورای برنامه‌ریزی استان قرار گیرد.