اخبار > دغدغه های زیست محیطی استان بررسی شددوشنبه ٣١ تير ١٣٩٨ :: ١٠:٣٠

دغدغه های زیست محیطی استان بررسی شد

با حضور ریاست دانشگاه یاسوج و مدیرکل محیط زیست استان و همچنین جمعی از مسئولین دو دستگاه ، دغدغه های زیست محیطی استان و فرآیند تفاهم نامه همکاری طرفین بررسی شد

دغدغه های زیست محیطی استان بررسی شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، روز یکشنبه مورخ 98/4/30، جلسه ای به منظور بحث و تبادل نظر پیرامون راهکارهای همکاری با حضور ریاست، هیات رئیسه و جمعی از مسئولین دانشگاه یاسوج و همچنین مدیرکل و جمعی از معاونین اداره کل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد در سالن حوزه ریاست دانشگاه یاسو ج تشکیل شد .


در این جلسه دکتر احمد عریان رئیس دانشگاه یاسوج ضمن یادآوری دغدغه های زیست محیطی ، از نبودن برنامه های جامع استانی گله کرد .وی اظهار داشت : دانشگاه و محیط زیست استان می توانند با هم افزایی و بکارگیری امکانات مشترک و تجمیع اعتبارات قطره ای کارهای خوب و ارزشمندی در حوزه محیط زیست انجام دهند .

رئیس دانشگاه یاسوج از وجود مشکلات فراوان در قبال ریزگرد ها ، آلودگی آب های سطحی و زیرسطحی و عدم اصلاح گونه های جانوری و گیاهی و... یاد کرد و اظهار داشت : نبودن برنامه  و راهکارعلمی و آکادمیک یکی از مهم ترین دلایل این ناکامی است .


دکتر عریان در ادامه بیان کرد: اگر دانشگاه از برج عاج بیرون بیاید و وارد عملیات میدانی شود و محفوظات علمی خود را در کنار اداره کل محیط زیست،  اجرایی و عملیاتی نماید، می شود به آینده امیدوار بود .

رئیس دانشگاه یاسوج ضمن برشمردن پتانسیل و توانمندی های دانشگاه یاسوج، از وجود آزمایشگاههای مجهز دانشگاه نام برد و گفت: این امکانات که در کشور و منطقه  بی نظیر هستند می توانند در راستای اهداف مشترک بکار گرفته شده و کمک شایانی به مسائل زیست محیطی استان نمایند .


وی همچنین از هیات علمی جوان دانشگاه و اراده قوی محیط زیست به عنوان اهرم های توانمند یاد کرد و بیان داشت امیدوارم در آینده از جلسات ، گفتارهای شفاهی و دستور کاری به عملیاتی شدن برسیم تا آثار آن را در جغرافیای استان که قطب زیست محیطی کشور است مشاهده نماییم.

رئیس دانشگاه یاسوج از کارگروههای تخصصی خواست هر چه سریعتر در قالب تفاهم نامه همکاری اهداف و چشم اندازهای خود را سامان داده و وارد عملیات اجرایی شوند .ایشان در پایان از مدیرکل محیط زیست و همکاران ایشان به خاطر جدیت ، پیگیری و دلسوزی که دارند قدردانی کردند .

در ادامه مهندس جعفری نژاد مدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد ضمن قدردانی از ریاست دانشگاه و همکاران ایشان از جزیره ای عمل کردن دستگاههای متعدد استان در حوزه محیط زیست گلایه کرد و از ریاست دانشگاه برای تجمیع این فعالیت های جزیره ای کمک خواست .


وی همچنین عدم توجه به مسائل زیست محیطی را  فرصت سوزی دانست و بیان داشت: مسئولین استان باید متوجه این امر باشند و ما باید در این خصوص فرهنگ سازی لازم را انجام بدهیم .

آقای مهندس جعفری نژاد در ادامه از عدم توجه به اولویت طرح های پیشنهادی حوزه محیط زیست استان در ادارات متولی به ویژه سازمان برنامه و بودجه گلایه کرد و خواستار توجه بیشتر مسئولین به این برنامه ها شد .

وی همچنین به عدم وجود برنامه جامع در حوزه های متعدد زیست محیطی از جمله جانور شناسی و زیست گیاهی یاد کرد و گفت تا اوضاع اینگونه است کاری از پیش نخواهیم بود .


در ادامه این جلسه جمعی از اعضای هیات علمی دانشگاه که مسئولیت اجرایی شدن تفاهم نامه همکاری متقابل را به عهده دارند به تشریح فرایند اجرایی و عملیاتی شدن مفاد تفاهم در قالب کارگروههای تخصصی پرداختند و طرح های خود را ارائه دادند .اعضای جلسه ضمن تاکید و تائید طرح های پیشنهادی عزم خود را جهت عملیاتی شدن این طرح ها اظهار و برای پیشبرد اهداف مشترک بر تلاش مضاعف کارگروهها تاکید کردند.