Return to Skip Menu

Main Content

شنبه ١٧ خرداد ١٣٩٩

به سایت معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه یاسوج خوش آمدید.


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری نشست ﻣﺪﯾﺮان ﻣﺮاﮐﺰ ﻋﻀﻮ ﺷﺒﮑﻪ آزﻣﺎﯾﺸﮕﺎﻫﯽ در پژوهشگاه مواد و انرژی

جلسه نشست مدیران شبکه آزمایشگاهی روز دوشنبه 18 آبان­‌ماه سال 1394 به میزبانی پژوهشگاه مواد و انرژی و با حضور بیش از 130 نفر از مدیران آزمایشگاه‌ها برگزار شد.
در ابتدای جلسه، پس از اعلام برنامه توسط مجری، آقای دکتر محمدمهدی هادوی، رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی، ضمن خوش­‌آمدگویی به میهمانان به معرفی نقش و رسالتی که پژوهشگاه در انجام پژوهش‌ها و تولید علم، که در نهایت به فناوری می­‌رسد، پرداخت و تصریح کرد: مسیری که در این راه باید در پیش بگیریم، تولید علم، فناوری، تبدیل آن به نوآوری و خلق محصول و در نهایت عرضه محصول با فناوری پیشرفته می­‌باشد.
ایشان پژوهشگاه مواد انرژی را شامل چهار پژوهشکده: نیمه هادی­‌ها، پژوهشکده انرژی، پژوهشکده سرامیک، نانو و مواد پیشرفته معرفی کرد و اظهار داشت در هر کدام از این پژوهشکده‌ها محورهای تحقیقاتی خاصی مشخص شده است.
بعد از آن آقای دکتر رضا اسدی­‌فرد، ﻣﺪﯾﺮ ﺷﺒﮑﻪ آزﻣﺎﯾﺸﮕﺎﻫﯽ ﻓﻨﺎوریﻫﺎی راﻫﺒﺮدی، به توصیف وضعیت حال حاضر شبکه پرداخت و گفت یکی از مهمترین اهداف این نشست شناخت آزمایشگاه‌ها از توانمندی همدیگر است. ایشان محدوده فعالیت این شبکه را درحوزه فناوری‌های راهبردی دانست و یادآور شد، توجه بیشتر به تعاملاتی که مدیران با هم دارند می‌تواند همکاری پر ثمر و برد برد در بلندمدت را ایجاد کند. ایشان همچنین بر مشارکت فعال کارشناسان در کارگروه‌های تخصصی شبکه تأکید کرد. دکتر اسدی‌فرد ضمن اشاره به ترکیب خوبی که در آزمایشگاه‌های عضو شبکه شکل گرفته، افزود: در حوزه آب و خاک، زیست فناوری و فناوری نانو بیشترین اعضاء را داریم. ایشان یادآور شد: در حال حاضر بیش از 200 مجموعه از دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و آزمایشگاه‌های خصوصی عضو شبکه هستند و بیش از 3500 دستگاه آزمایشگاهی در شبکه به اشتراک گذاشته شده است. ایشان ارزیابی سالانه عملکرد آزمایشگاه‌ها را بر مبنای سه شاخص کلی مشتری‌مداری، کارکرد و همکاری‌های شبکه‌ای دانست و بیان کرد که هر یک از این شاخص‌ها شامل زیرشاخص‌های فرعی زیادی می‌باشد، و ارزیابی آزمایشگاه‌ها با دقت زیادی انجام می‌شود. ایشان همچنین اذعان داشت در حال حاضر چهار شرکت، تحت حمایت شبکه آزمایشگاهی فعالیت می‌کنند که عبارتند از: شرکت دنا نفیس در حوزه فروش نرم‌افزار مدیریت اطلاعات آزمایشگاهی، موسسه وندا در حوزه برگزاری دوره‌های آموزشی، شرکت هوپاد در حوزه تامین نمونه‌های مرجع و کالیبراسیون و شرکت مولیان طوس در حوزه تعمیر تجهیزات و تربیت نیروی متخصص برای تعمیرکاران تجهیزات.

در ادامه جلسه آقای دکتر علی وطنی، معاون توسعه فناوری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، به نقش و اهمیت جایگاه آزمایشگاه در کشور پرداخت و یکی از الزامات علمی و فناوری و تجاری‌سازی را داشتن پشتوانه آزمایشگاهی قوی دانست و مدیران آزمایشگاه‌ها را امانت‌دار و کلیددار ثروت و سرمایه ملی کشور دانست.
دکتر وطنی همچنین استقرار ایزو 17025 را برای آزمایشگاه‌ها یک الزام عنوان کرد و تصریح کرد: ما تا به حال در دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و پژوهشگاه‌ها عمدتاً عرضه محور بوده‌ایم تا تقاضا محور و اشاره­‌ای به پررنگ کردن نقش بخش خصوصی در ارایه خدمات به پژوهشگران دانشگاهی و مراکز تحقیقاتی و دستگاه‌های اجرایی داشت.
- آزمایشگاه های برگزیده: مرکز پژوهش متالورژی رازی، مرکزتحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران، پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران، مجموعه آزمایشگاههای متالورژی جهاد دانشگاهی واحد صنعتی شریف، مجموعه آزمایشگاههای پژوهشگاه صنعت نفت؛
- رابطین برتر: جناب آقای محمدرضا نژاد مقدم رابط پژوهشگاه فناوری‌های نوین علوم زیستی ابن سینا، سرکار خانم افسانه زلکی نژاد رابط آزمایشگاه مرکزی دانشگاه شهید چمران اهواز، سرکار خانم مرجان شاهمیر رابط پژوهشکده مهندسی سازمان فضایی ایران، سرکار خانم مریم امیرخیز رابط مرکز تحقیقات کاربردی دارویی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، سرکار خانم مینو خسروشاهی رابط آزمایشگاه تحقیقاتی شیمی دانشگاه الزهرا، جناب اقای محمود نادری رابط موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور، سرکار خانم مهین هوشیار صادقیان رابط آزمایشگاه مرکزی دانشگاه فردوسی مشهد، سرکار خانم محبوبه لسانی رابط آزمایشگاه پژوهشی و تحقیقات کاربردی دانشگاه شهید باهنر کرمان، جناب آقای پیام آزادی رابط شرکت کارآفرینی و فن آوری ایران (کفا)، سرکار خانم صدیقه صادق حسنی رابط پژوهشگاه صنعت نفت؛
- کارشناسان برتر: جناب آقای غلامرضا دهقانی کارشناس محترم مرکز پژوهش متالورژی رازی، جناب آقای روح الله یعقوبی کارشناس محترم مرکز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران، سرکار خانم ندا سادات فعال نظری کارشناس محترم آزمایشگاه شرکت کارآفرینی و فناوری ایران (کفا)، جناب اقای محسن رحیمی اصل کارشناس محترم آزمایشگاه مرکزی پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران، سرکار خانم فریده باتقوا کارشناس محترم پژوهشکده کیمیازی، جناب آقای ابراهیم میرزادگان کارشناس محترم پژوهشگاه فناوری‌های نوین علوم زیستی ابن سینا، سرکار خانم ساناز شریف زاده کارشناس محترم موسسه تحقیقاتی پرطاوس؛
- جناب آقای داود قرایلو و سرکار خانم سیمین رفیع‌پور لنگرودی همکاران فصلنامه تخصصی دانش آزمایشگاهی ایران.

در پایان نشست آقای سید حامد مزارعی، محقق فعال در حوزه شبکه‌های مدیریتی، به ارایه کلیات پژوهشی که در حوزه همکاری‌های شبکه‌ای مراکز عضو شبکه انجام دادند پرداخت. ایشان ابتدا به بیان مسئله، توجیه طرح، اهداف طرح، پرسش‌ها و روش­ شناسی و نتایج قابل انتظار که به صورت شماتیک صورت گرفته است پرداخت. و از مهمترین اهداف مدیریت شبکه را بررسی حجم و سطح همکاری‌های بین اعضاء، تحلیل ارزیابی همکاری‌های بین شبکه­‌ای دانست. ایشان در پایان به ارائه یک بسته پیشنهادی از نوع سیاست‌گذاری برای مدیریت شبکه در جهت افزایش پایداری و اثربخشی شبکه آزمایشگاهی پرداخت.
در پایان این نشست و پس از صرف ناهار از آزمایشگاه‌های پژوهشگاه مواد و انرژی بازدید بعمل آمد. آزمایشگاه ارزیابی خواص از پژوهشکده سرامیک، آزمایشگاه بیو مواد از پژوهشکده نانو، آزمایشگاه شناخت مواد از پژوهشکده نیمه هادی ها و آزمایشگاه محیط زیست از پژوهشکده انرژی، از جمله آزمایشگاه هایی بودند که مورد بازدید قرار گرفتند.
پژوهشگاه مواد و انرژی، یکی از آزمایشگاه‌های فعال عضو شبکه آزمایشگاهی می­‌باشد.


منبع خبر: شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو


١٤:٤٢ - سه شنبه ٢٦ آبان ١٣٩٤    /    شماره : ١٩٢٣    /    تعداد نمایش : ٢٨٥٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج