اخبار > تشریح فعالیتهای عمرانی طرح تحول رفاهی- دانشجویی/گزارش تصویریچهارشنبه ١٩ مهر ١٣٩٦ :: ١٠:٢٣

تشریح فعالیتهای عمرانی طرح تحول رفاهی- دانشجویی/گزارش تصویری

تشریح فعالیتهای عمرانی طرح تحول رفاهی- دانشجویی/گزارش تصویری

تشریح فعالیتهای عمرانی طرح تحول رفاهی- دانشجویی/گزارش تصویری

آنچه از نظرتان خواهد گذشت حاصل گفتگوی مدیر دفتر پروژه های عمرانی دانشگاه یاسوج با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه میباشد. معرفی طرح‌ها و پروژه‌های فعال دانشگاه در کنار بهره مندی از توان و خلاقیت نیروهای دانشگاهی در طراحی،نظارت و اجرای پروژه‌ها عمده ترین نکات قابل تامل در این گفتگو بود.دکتر محمد غلامی که در دفتر پروژه های عمرانی دانشگاه حضور داشت نخست به تشریح تغییرات اعمال شده در  نحوه انجام فعالیت های آن دفتر پرداخت و سپس از پروژه‌های طرح تحول خدمات رفاهی دانشجویی نیز صحبت کرد .

§        دانشگاه یاسوج سالیان سال است که با مشکلات فراوانی در زیر ساخت‌ها مواجه است و همین مساله باعث شده است در دو سال گذشته ریاست محترم دانشگاه تاکید فراوانی در رفع موانع و مشکلات حوزه‌های رفاهی و البته آموزشی داشته‌اند.

§        در صورت  ادامه همین روند ساخت و ساز در دانشگاه یاسوج با سرعت و کیفیت و دقت فعلی در بازه زمانی دو سال آینده دانشگاه یاسوج به یکی از بهترین دانشگاهها در حوزه رفاهی بدل خواهد شد.

§        در شرایط اقتصادی فعلی که انجام پروژه های اقتصادی و عمرانی در کشور ریسک پذیری فراوانی دارد دانشگاه یاسوج به کارگاه بزرگ عمرانی تبدیل شده است.

§        در تابستان گذشته و با استفاده از فضاهای بلا استفاده دانشگاه،ظرفیتی بالغ بر 500 نفر به ظرفیت خوابگاهها اضافه شد و امیدواریم با ساخت خوابگاههای جدید ظرفیت خوابگاهی دانشگاه افزایش قابل توجهی پیدا کند.

§        از ابتدای تاسیس و شکل گیری دانشگاه یاسوج و اهتمام در طراحی و ساخت سازه‌های عمرانی اغلب از شرکت‌های مشاور غیر بومی استفاده شده است که این مساله علاوه بر تحمیل هزینه‌های گزاف بر بدنه مالی دانشگاه موجب ایجاد سازه هایی نامناسب و غیرمطلوب بدون در نظرگرفتن مقصود بهره بردار شده است.

§        بطور مثال دانشکده علوم هنوز و پس ازگذشت چندین سال از بهره برداری همچنان گریبانگیر مشکلات متعددی است که در زمان طراحی و پیاده سازی نقشه به درستی دیده نشده است.

§        پروژه ساخت دانشکده فنی مهندسی سالها راکد مانده بود و متاسفانه فقط بین  شرکت های مشاور دست به دست می شد که خوشبختانه امروز و به مدد سیاست های جدید مدیریتی دانشگاه آغاز شد و در وضعیت مناسبی از پیشرفت فیزیکی است.

§        در دوسال گذشته و با اعمال سیاست های جدید مدیریتی در بخش های مختلف دانشگاه و بویژه حوزه دفتر مدیریت پروژه های عمرانی شاهد حس خودباوری در اکثر مهندسین و کارشناسان هستیم که حاصل این خودباوری استفاده از ظرفیت و پتانسیل سرشار اعضای محترم هیات علمی دانشگاه در بخش های مکانیک و عمران،کاهش بسیار مطلوب هزینه ها و افزایش سرعت و کیفیت در پروژه ها هستیم .

وی در تشریح طرح تحول خدمات دانشجویی رفاهی دانشگاه نیز گفت:

§        طرح تحول خدمات رفاهی دانشجویی دانشگاه از فروردین ماه سال جاری به دفتر پروژه‌های عمرانی ابلاغ شد و در راستای سیاست‌های وزارت علوم و پیگیری‌های ریاست محترم دانشگاه فعالیت‌های عمرانی این طرح از روزهای ابتدایی سال جاری آغاز شد. پروژه‌های تعریف شده در طرح فوق به شرح زیر است:

·        درمانگاه دانشگاه: این طرح با اعتباری بالغ بر  200 میلیون تومان شامل اتاق پزشک، اتاق دندانپزشک، دو اتاق تزریقات و پانسمان، اتاق احیا و داروخانه می‌باشد که کار ساخت آن به اتمام رسیده و حوزه معاونت دانشجویی مشغول تجهیز آن می‌باشد.

·        آشپزخانه صنعتی: فرایند احداث این بنا با زیر بنایی بالغ بر 600 متر و اعتباری معادل 600 میلیون تومان از 6 ماه پیش شروع شده است و پیش بینی می شود تا پایان سال جاری به بهره برداری برسد.

·        زمین چمن مصنوعی و پیست دومیدانی: این زمین با زیر بنایی در حدود ده هزار متر مربع و اعتباری معادل یک میلیارد تومان در حال احداث است. زمین چمن مصنوعی دانشگاه یاسوج در ابعاد بین المللی ساخته شده است و امیدواریم تا سه ماه آینده به بهره برداری برسد.

·        سالن‌های ورزشی: کار احداث دو سالن ورزشی با متراژی حدود سه هزار متر مربع و اعتباری در حدود دو و  نیم میلیارد تومان از چهار ماه پیش شروع شده است و پیش بینی می شود تا پایان سال جاری به بهره برداری برسد.

·        بازارچه دانشجویی: ساخت این بازارچه با زیر بنایی بالغ بر ششصد متر مربع از حدود دو ماه پیش شروع شده است و تا دو ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید . بازارچه دانشجویی شامل دوازده غرفه می‌باشد و در راستای ارائه خدمات رفاهی دانشجویی و به منظور رفع نیازهای روزمره دانشجویان می‌باشد.

·        واحد های توزیع غذا در خوابگاه های خواهران و برادران: این واحدها با زیر بنای هر کدام صد و بیست متر مربع  در حال تکمیل است و هدف از احداث واحدها توزیع وعده شام در خوابگاه‌ها، رفاه دانشجویان، جلوگیری ازاتلاف وقت دانشجویان ، رعایت مسائل زیست محیطی و حذف ظروف یکبار مصرف از چرخه توزیع غذای دانشجویان است.

·        محوطه سازی خوابگاه خواهران: محوطه سازی خوابگاه خواهران که سالیان سال وضعیت نامطلوبی داشته است و به لحاظ موقعیت بایستی به بهترین شکل ممکن ساماندهی می‌شد از اوایل تابستان شروع شده است. این محوطه سازی در فضایی در حدود پانزده هزار متر مربع زیربنا در حال انجام است و امیدواریم تا یک ماه آینده به اتمام برسد. برنامه محوطه سازی خوابگاه‌ها شامل: ایجاد تعدادی  آلاچیق، سکو سازی، احداث پیاده رو، ایجاد فضای سبز، نورپردازی و آسفالت جاده دسترسی به خوابگاه می‌باشد. این پروژه تا کنون در حدود هفتاد درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

·        خوابگاه: ساخت خوابگاه با ظرفیت بیش از پانصد نفر از شش ماه پیش آغاز شده و با زیربنایی حدود پنج هزار متر مربع و اعتباری بالغ بر شش میلیارد تومان در حال ساخت است. با تلاش و همت شبانه روزی عوامل اجرایی این پروژه به پیشرفت قابل توجهی رسیده است و امید است در کمتر از دوماه آینده به بهره برداری برسد.

·        خوابگاه متأهلی: طراحی خوابگاه متأهلی به اتمام رسیده است و به زودی مناقصه ساخت این خوابگاه برگزار و پیمانکار انتخاب خواهد شد. این خوابگاه با زیر بنایی تا حدود ده هزار متر مربع ساخته خواهد شد که از سیستم‌های ساخت و ساز نوین جهت کاهش زمان و هزینه ساخت در آن استفاده خواهد شد.

·        محوطه سازی یادمان شهید گمنام و محیط پیرامون آشپزخانه صنعتی: کار طراحی محوطه یادمان شهید گمنام و محیط اطراف آشپزخانه صنعتی به پایان رسیده است و در آینده ای نزذیک در صورت  مساعد بودن شرایط جوی اجرای آن شروع خواهد شد.

·        کتابخانه مرکزی:استفاده ازاین سازه همواره انتقادات فراوانی ازسوی دانشجویان و کارمندان و در واقع کاربران بهمراه داشته است. عدم جانمایی مناسب سالن های مطالعه خواهران و برادران، جانمایی نامناسب اتاق‌های اداری و وجود فضاهای اضافی و پرت در این ساختمان از جمله اشکالات طراحی بوده است.با بازبینی نقشه ها ،تغییرات لازم اعمال شد بطوری که در فضای جدید میزان تامین آسایش و راحتی فضا تا حد بالایی افزایش یافته است. با اضافه نمودن 150 متر مربع سقف، علاوه بر تأمین 150 متر مربع لابی سالن کنفرانس دکتر عسکریان (که قبلا این لابی وجود نداشت) در طبقه پایین تر سایت کامپیوتر به مساحت 350 متر مربع اضافه شدکه این مساحت، مجموع 150 متر مربع فضای مسقف شده و 200 متر مربع فضای بلا استفاده قبلی می‌باشد.

·        سالن ورزشی سلامت: این سالن که در خوابگاه پسران در حال اتمام است و با پیشرفت فیزیکی سی درصد رو به پیشرفت است در صورت تأمین اعتبار تا دو ماه آینده به بهره برداری خواهد رسید اعتبار ساخت و تجهیز این سالن در حدود دویست میلیون تومان میباشد.

 

·        موتور خانه های خوابگاه: کلیه موتورخانه‌های خوابگاه‌های دانشگاه یاسوج با اعتباری بالغ بر پانصد میلیون تومان جهت افزایش راندمان و بهره وری تأمین و بهسازی شده است.