اخبار > همايش گراميداشت روز آمار و برنامه‌ريزي برگزار شددوشنبه ٧ آبان ١٣٩٧ :: ١٢:٠٧

همايش گراميداشت روز آمار و برنامه‌ريزي برگزار شد

همايش گراميداشت روز آمار و برنامه‌ريزي با حضور مسئولان ارشد استاني و جمعی از اعضای هیات علمی و دانشجویان در دانشگاه ياسوج برگزار شد.

همايش گراميداشت روز آمار و برنامه‌ريزي برگزار شد

به گزارش روابط عمومي دانشگاه ؛همايش گراميداشت روز آمار و برنامه‌ريزي با حضور معاون اقتصادي و محاسبات ملي مركز آمار ايران، معاون امور عمراني استانداري، معاون امور هماهنگي اقتصادي و توسعه منابع استانداري، رئيس سازمان برنامه‌وبودجه استان ، رییس دانشگاه یاسوج ،مسئولان استاني و جمعی از اعضای هیات علمی و دانشجویان گروه آمار و ریاضی در دانشگاه ياسوج برگزار شد.

جناب آقای دکتر عریان رییس دانشگاه یاسوج، طی سخنانی ابراز کرد : در جامعه توسعه یافته امروز هیچ برنامه توسعه ای بدون دست یابی به آمار صحیح محقق نمی شود .آمار رکن مهم برنامه ریزی است بطوری که بدون دست یابی به آمار دقیق، هرگونه برنامه ریزی تنها حیف و میل کردن اموال عمومی محسوب می شود.

رییس دانشگاه یاسوج، کاربرد آمارهای صحیح در برنامه ریزی ، هزینه ها را کاهش داده و از بروز خطاهایی  در هر برنامه جلوگیری می کند.هر گونه آمار  از دقت کافی برخوردار بوده بطوری که نمود آن در جامعه مشخص می شود.در واقع ارائه آمارهای نادرست ، جلب بی اعتمکادی را افزایش می دهد و هیچ شاخه ای از علوم و فنون بشری بی نیاز از علم آمار و محاسبات دقیق نیست.

دکتر احمد عریان گفت:در مراودات علمی جهانی  دانشگاهها نیز از جمله ارتباطات بین المللی و چاپ مقالات ژرنالهای فاخر بین المللی، آمار نقش کلیدی دارد.

رییس دانشگاه یاسوج ضمن امیدواری از جهت استفاده از دانشگاهیان و بخصوص متخصصین آماری در پروژه های علمی و توسعه ای خود گامهای موثر و رو به پیشرفت را برای استان رقم زد.

حسن نوروزي رئيس سازمان برنامه‌وبودجه كهگيلويه و بويراحمد در اين همايش نيز گفت: از يافته‌هاي طرح آمايش كه به‌عنوان سرزمين بالادستي توسعه نگاه مي‌كنيم اين استان جز 14 استاني بوده كه در پايان سال 95 اين طرح به سرانجام رسيد.


نوروزي در ادامه افزود: اين در حالي است كه تا كنون طرح آمايش سرزمين در بسياري از استان‌ها تكميل‌نشده، اما اين طرح سال 95 در استان كهگيلويه و بويراحمد تكميل شد.

تهيه و تدوين سالنامه‌ي آماري، تهيه و تدوين شاخص‌ها و نماگر‌هاي اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي استان، حساب‌هاي منطقه‌اي، سرشماري عمومي نفوس و مسكن، آمارگيري نيروي كار و آمارگيري از هزينه و درآمدهاي خانوار‌هاي شهري و روستايي ازجمله‌ي خدمات آماري سازمان مديريت و برنامه‌ريزي در حوزه آمار است.

  در ادامه همایش کارگاه نوین سازی نظام آماری مبتنی مبنا برگزار شد که دکتر جواد حسين‌زاده معاون اقتصادي و محاسبات ملي مركز آمار ايران اظهار كرد: بيش از ۵۰ سال از سالنامه‌ي آماري كشور مي‌گذرد و هنوز شيوه‌هاي سنتي براي آماربرداري در كشور متداول است.


حسین
زاده با اشاره به‌ضرورت مدرن شدن شيوه‌هاي آماربرداري و پرهيز از موازي كاري در اين ادامه افزود: در صورت محقق شدن شيوه‌هاي مدرن سازي نظام آماري كشور به شكل ثبتي، مبناي پايگاه‌هاي اطلاعاتي دستگاه‌ها ايجاد و توليد آمار‌هاي تجمعي انجام مي‌شود.
وي به آسيب‌هاي موازي كاري در جمع‌آوري آمار اشاره كرد و گفت: با اين شيوه احتمال از دست دادن اعتماد عمومي به‌عنوان سرمايه‌ي ارزشمند اجتماعي وجود دارد.

آمار مربوط به حوزه‌ي تورم به‌صورت ماهانه، بيكاري هر ۱۵ روز يك‌بار و در پايان هر فصل اعلام نرخ رشد اقتصادي در دستور كار مركز آمار ايران قرار دارد.
در پايان اين همايش از فعالان آماري استان تجليل شد همچنين لوح تقدير رئيس مركز آمار ايران به نوروزي رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان نيز اهدا شد.