اخبار > نشست هم اندیشی اساتید دانشگاه یاسوج و معاون فرهنگی قوه قضاییه برگزار شددوشنبه ١٠ دی ١٣٩٧ :: ١١:٤١

نشست هم اندیشی اساتید دانشگاه یاسوج و معاون فرهنگی قوه قضاییه برگزار شد

نشست هم اندیشی اساتید دانشگاه یاسوج و معاون فرهنگی قوه قضاییه پیرامون مبارزه با فساد اقتصادی و راههای مقابله با آن برگزار شد

نشست هم اندیشی اساتید دانشگاه یاسوج و معاون فرهنگی قوه قضاییه برگزار شد

 

نشست هم اندیشی اساتید دانشگاه یاسوج و معاون فرهنگی قوه قضاییه پیرامون مبارزه با فساد اقتصادی و راههای مقابله با آن برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه ، در این نشست حجت الاسلام صادقی معاون فرهنگی قوه قضاییه ،  حجت الاسلام مزارعی رئیس کل دادگستری استان و کرمی دادستان مرکز استان پای صحبت دانشگاهیان پیرامون فساد اقتصادی و دغدغه های آنان نشستند .

رئیس دانشگاه یاسوج در این نشست گفت: مبارزه با فساد اقتصادی یک عزم جدی میخواهد و به صورت نقطه ای نمی توان با فساد اقتصادی برخورد کرد .

دکتر عریان افزود: افرادی که به صورت جدی با فساد اقتصادی به مبارزه برخواسته اند اگر مورد حمایت جدی قرار نگیرند فشارهای بعضا سیاسی یا اجتماعی به آنها وارد می شود که گاهی این فشارها واقعا خرد کننده است .


این استاد تمام دانشگاه  ادامه داد توجه و حمایت کردن دستگاه قضا از نیروهای لایقی که در این راه دلسوزانه قدم برداشته اند باعث دلگرمی مسولان و جلوگیری از فسادهای بیشتر می شود .

دکتر احمد عریان افزود: همه اساتیدی که در این نشست حضور دارند مسائل کلان کشور برایشان مهم است و دغدغه  هایی که دارند همه از جنس ملی و کشوری است که نشان می دهد نگاه  دلسوزانه ای به  مسائل مهم کشور دارند .

 معاون فرهنگی قوه قضاییه در این نشست گفت: مسولیت اساتید دانشگاه بسیار مهم بوده و نقش اساتید در  آگاهی بخشی و تربیت نیروهای کارآمد ،  متعهد و انقلابی بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد .

حجت الاسلام صادقی افزود: اساتید دانشگاه باید با آگاهی بخشی نسبت به رفع شبهات جوانان و دانشجویان اذهان آنان را روشن کنند در غیر این صورت اگر شبهات ریشه دار شود آسیب زا خواهد شد .

وی ایجاد فتنه ها ی جدید را از طریق فضای مجازی عنوان کرد و گفت: شبهاتی که در فضای مجازی مطرح می شود باید توسط اساتید پاسخ داده شود تا روشنگری ایجاد شود .


حجت الاسلام صادقی ادامه داد که اسلامیت نظام و نماد آن که رهبری است در فضای مجازی مورد حمله بدخواهان است و مشکلات نظام  را به وی نسبت می دهند که اینگونه نیست ، در حقیقت این مشکلات از سوی دولت هاست و نتیجه ی همان رأیی است که مرد م در انتخابات مختلف داده اند .

معاون قوه قضاییه کشور گفت: اساتید باید ضمن اعلام کردن مسولیت های رهبری این تحلیل های اشتباه را پاسخ داده و تحلیل و نگاه درست را به جامعه ارائه دهند .

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: فساد اقتصادی سیستماتیک در کشور وجود ندارد اما اشکالاتی است که باید مرتفع شود .صادقی ادامه داد برخی قوانین کشور زمینه ساز فساد هستند و باید اصلاح شود . وی به عنوان نمونه به قوانین اخذ مجوز در زمینه های مختلف اشاره کرد و گفت: گاهی برای اخذ یک مجوز واحد تولیدی  از 17 ارگان باید امضاء گرفته شود که اگر تعداد امضاء های مورد نیاز که بیش از 350 مورد است را در نظر بگیریم همه اینها می تواند ایستگاه فساد باشد .


حجت الاسلام صادقی گفت: لازم است برخی قوانین دست و پا گیر به مانند کشورهای توسعه یافته حذف یا اصلاح شود .وی در بخشی ازسخنان خود در خصوص طولانی شدن روند بررسی پرونده ها در قوه قضاییه گفت: مبنای قوانین قضایی کشور هر چند اسلامی است اما برخی از آنها برگرفته از قوانین کشورهای اروپایی است که به شدت زمان بر است . وی گفت: تقلید از غرب، رسیدگی های چند مرحله ای و تبدیل یک پرونده به چند پرونده باعث طولانی شدن روند دادرسی می شود و همین موضوع شیرینی اجرای عدالت را از مردم می گیرد.

 وی گفت: بهبود زیر ساخت ها ، برداشتن برخی موانع دست و پا گیر و اصلاح برخی قوانین می تواند بسیاری از فسادها را کاهش دهد.


در این جلسه تعدادی از اساتید دانشگاه به طرح دیدگاههای خود در زمینه های فساد اقتصادی، مسائل فرهنگی و بایدهای جامعه پرداختند.

پیش از این نشست نیز معاون فرهنگی قوه قضاییه در جمع دانشجویان دانشگاه یاسوج به سوالات آنان پاسخ داد .