اخبار > اولین نشست کمیته آموزش، پژوهش و اسناد دفاع مقدس در سال 99 برگزار شد/ فاز سوم دانشنامه دفاع مقدس اجرایی می‌شودسه شنبه ٢٣ ارديبهشت ١٣٩٩ :: ٠٩:٢٧

اولین نشست کمیته آموزش، پژوهش و اسناد دفاع مقدس در سال 99 برگزار شد/ فاز سوم دانشنامه دفاع مقدس اجرایی می‌شود

نخستین نشست کميته «آموزش، پژوهش، اسناد و مدارک دفاع مقدس» کهگیلویه و بویراحمد در سال ۱۳۹۹ امروز با دستورکار برنامه‌های پیشنهادی چهلمین سالروز دفاع مقدس و ارائه گزارش‌کار مجری طرح دانشنامه استانی دفاع مقدس در سالن حوزه ریاست دانشگاه یاسوج برگزار شد.

اولین نشست کمیته آموزش، پژوهش و اسناد دفاع مقدس در سال 99 برگزار شد/ فاز سوم دانشنامه دفاع مقدس اجرایی می‌شود

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر مرتضی منتظرظهوری سرپرست حوزه معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه یاسوج در این نشست اظهار داشت: سال 99 مقارن با چهل‌سالگی دفاع مقدس ملت ایران است و بر همین اساس، برنامه‌هایی جهت گرامی‌داشت این مناسبت مهم پیش‌بینی شده که لازم است اعضای این کمیته در اجرای این برنامه‌ها همکاری کنند.


وی با تشریح مهم‌ترین وظایف کمیته «آموزش، پژوهش، اسناد و مدارک دفاع مقدس»، افزود: جمع‌آوری همه اسناد دفاع مقدس (مکتوب و غیرمکتوب)، تشکیل دو تیم پژوهشی و نویسندگی در راستای محتواسازی و تدوین، تهیه نقش همه صنوف در دفاع مقدس و حمایت از پایان‌نامه‌های دانشجویی ارشد و دکتری با موضوع دفاع مقدس از مهم‌ترین وظایف این کمیته است.
سرپرست حوزه معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه یاسوج تشکیل تیم ساماندهی اسناد به منظور موضوع‌بندی، کاربرگ‌نویسی، اسکن، صحافی کتاب اسنادی و غیره و برگزاری دوره‌های ضمن خدمت آشنایی با دفاع مقدس ویژه کارکنان دولت را از دیگر وظایف این کمیته عنوان کرد.


دکتر منتظرظهوری همچنین از اجرای فاز سوم دانشنامه استانی دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمد خبر داد و گفت: در این فاز، 60 پرونده علمی تشکیل و 60 مقاله تدوین می‌شود.
همچنین در این نشست امیرعباس آسمند مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اهمیت تدوین تاریخ شفاهی دفاع مقدس، اظهار داشت: این برنامه به منظور تشریح نقش رزمندگان استان در دوران دفاع مقدس از سال‌های گذشته شروع شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه امسال مقارن با چهلمین سالروز دفاع مقدس است تصمیم گرفته شد که به مناسبت ۴۰ سالگی دفاع مقدس، تاریخ شفاهی ۴۰ رزمنده دوران دفاع مقدس استان به میزان ۵۰۰ ساعت مصاحبه اجرایی شود.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمد گفت: اداراتی مانند جهاد کشاورزی، هلال‌احمر، علوم پزشکی و بنیاد شهید که بیشترین نقش را در دوران دفاع مقدس داشتند، برای همکاری در تدوین تاریخ شفاهی رزمندگان استان انتخاب شده‌اند.


در این نشست مقرر شد فایل شیوه‌نامه آموزشی مصاحبه تاریخ شفاهی برای دستگاه‌ها و نهادهای عضو کمیته «آموزش، پژوهش، اسناد و مدارک دفاع مقدس» ارسال و دستگاه‌ها و سازمان‌ها در خصوص انجام مصاحبه‌های تاریخ شفاهی اقدامات لازم را انجام دهند.
در این نشست همچنین مصوب شد که همه اسناد تاریخ شفاهی بنیاد شهید در اختیار اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کهگیلویه و بویراحمد قرار گیرد.


برگزاری کارگاه آموزشی تاریخ شفاهی با مشارکت دستگاه‌ها و نهادهای عضو کمیته آموزش، پژوهش، اسناد و مدارک دفاع مقدس، اجرای فاز سوم دانشنامه استانی دفاع مقدس توسط دانشگاه یاسوج، آموزش مجازی کارکنان دولت و ارائه دو واحد درس آشنایی با دفاع مقدس در دانشگاه‌های استان از دیگر مصوبات این نشست بود.