اخبار > میلاد حضرت معصومه(س) و روز دختر مبارک بادسه شنبه ٣ تير ١٣٩٩ :: ٠٨:١٢

میلاد حضرت معصومه(س) و روز دختر مبارک باد

حضرت فاطمه معصومه (س) در اوّلین روز ماه ذى القعده سال 173 هـ ق، 25 سال بعد از تولد حضرت امام رضا (ع) در شهر مدینه منوّره چشم به جهان گشود.

میلاد حضرت معصومه(س) و روز دختر مبارک باد

رئیس دانشگاه یاسوج طی پیامی میلاد با سعادت حضرت معصومه (س) را به همه بانوان به ویژه بانوان شاغل در دانشگاه و دانشجویان  تبریک و تهنیت عرض نموده . در فرازی از این این پیام آمده است که :

میلاد بانو حضرت معصومه علیهاالسلام، نور به چشم‏‌ها می‌‏پاشد و سرور به دل‏‌ها و رایحه بهشتی‏‌اش، مشام دل را با عطر خوش حضور می‌‏نوازد. میلاد آن دخت بهشتی و روز دختر بر همگان به ویژه دختران ایران زمین مبارک باد.

حضرت فاطمه معصومه (س) در اوّلین روز ماه ذى القعده سال 173 هـ ق،  25 سال بعد از تولد حضرت امام رضا (ع) در شهر مدینه منوّره چشم به جهان گشود.

از میان فرزندان بزرگوار حضرت امام موسى بن جعفر(ع)، دو فرزند ایشان یعنى حضرت امام على بن موسى الرضا (ع) و حضرت فاطمه کبری (ع) ملقّب به معصومه، از ویژگی های خاص برخوردار بوده اند تا  ادامه دهنده خطّ امامت بعد از پدر باشند.

آن حضرت به همراه امام رضا (ع) هر دو در دامان پاک یک مادر بزرگوار به نام حضرت نجمه خاتون (س) که از مهاجران مغرب بود، رشد و پرورش یافته اند. این در حالى است که پدر بزرگوارشان پیوسته در زندان هارون الرشید بسر مى بردند و سرانجام در همان زندان، هنگامى که حضرت معصومه (س) در سن ده سالگى بود، به شهادت رسیدند و از آن زمان به بعد حضرت معصومه (س) تحت مراقبت برادرش امام رضا (ع) قرار گرفت.

نام حضرت معصومه، فاطمه است. در کتاب های روایی و تاریخی نیز، از آن حضرت با عنوان فاطمه بنت موسى بن جعفر (ع) یاد شده است، امّا صدها سال است که آن حضرت با این لقب مشهور هستند، و این لقب نزد ایرانیان تبدیل به اسم برای ایشان شده است.