اخبار > استاندار کهگیلویه و بویراحمد: ممنوعیت واگذاری طرحهای مطالعاتی دستگاههای اجرایی به غیر از دانشگاه‌های استان/ ضرورت برگزاری آئین تجلیل از دانشمندان برتر/ مطلوب بودن شیب رشد علمی دانشگاه‌های استاندوشنبه ١٧ آذر ١٣٩٩ :: ١٣:٤٣

استاندار کهگیلویه و بویراحمد: ممنوعیت واگذاری طرحهای مطالعاتی دستگاههای اجرایی به غیر از دانشگاه‌های استان/ ضرورت برگزاری آئین تجلیل از دانشمندان برتر/ مطلوب بودن شیب رشد علمی دانشگاه‌های استان

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر ضرورت برگزاری آئین تجلیل از نخبگان استان، گفت: پروفسور عریان، دکتر قائدی و دکتر خرداد سرمایه های علمی جامعه دانشگاهی استان هستند.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد: ممنوعیت واگذاری طرحهای مطالعاتی دستگاههای اجرایی به غیر از دانشگاه‌های استان/ ضرورت برگزاری آئین تجلیل از دانشمندان برتر/ مطلوب بودن شیب رشد علمی دانشگاه‌های استان

 

 نشست مشترک كارگروه آموزش، پژوهش و فناوری استان و نشست ستاد هفته پژوهش و فناوری کهگیلویه و بویراحمد به ریاست حسین کلانتری برگزار شد.

استاندار در این نشست ضمن گرامیداشت هفته پژوهش، عنوان کرد: هفته پژوهش هفته تحرک و پویایی است.

وی با تاکید بر اینکه هیچ توسعه ای بدون مبنای کار کارشناسی و اصول پژوهشی حاصل نمی شود، عنوان کرد: طرح ها و پروژه ها باید ابتدا مورد ارزیابی و داوری قرار گرفته و پس از آن قابلیت اجرایی پیدا کند.

کلانتری افزود: یک طرح در هنگام اجرا ممکن است تغییر یابد و به سمت مطلوب حرکت می کند.

استاندار تاکید کرد: از امروز و به صورت رسمی اعلام می کنیم که تمامی دستگاه های اجرایی موظفند هرگونه طرح علمی و مطالعاتی  خود را در اختیار دانشگاه های استان به ویژه دانشگاه مادر ( دانشگاه یاسوج) قرار دهند.

کلانتری این موضوع را یک مصوبه قانونی اعلام کرد و گفت: واگذاری طرح های مطالعاتی دستگاه های اجرایی استان به غیر از دانشگاه های استان ممنوع است.

وی تصریح کرد: در صورتی که برای عملیاتی کردن این طرح ها نیاز به استفاده از ظرفیت سایر دانشگاه های خاص کشور باشد قرارداد باید در استان منعقد شود و این مطالبه از کانال دانشگاه های استان پیگیری و اجرا می شود.

کلانتری تاکید کرد: اگر هر یک از دستگاه های اجرایی از این مصوبه تخلف کرد به طور قطع با آن دستگاه برخورد می شود.

وی عملکرد پارک علم و فناوری استان را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: اتفاق های خوبی در حوزه پارک علم و فناوری استان رخ داده و کارهای خوبی نیز در حال انجام است.

نماینده ارشد اجرایی استان، اظهار داشت: معاون علمی و فناوری رئیس جمهور نسبت به این مجموعه نگاه حمایتی دارد.

وی در بخش دیگری از سخنانش، عنوان کرد: در حوزه آموزش و پرورش استان نیز توفیقات خوبی انجام شده است.

کلانتری با بیان اینکه در حوزه دانشگاه ها نقص هایی وجود دارد، گفت: به طور قطع نقاط قوتی هم وجود دارد که باید آن ها را شناسایی کرده و آنها را بیش از پیش تقویت کرد.

وی بیان کرد: در این نشست ها هرگونه نقد و نظری ارائه شود و دانشگاه با نگاه علمی بررسی و پاسخ دهد.

کلانتری نگاه علمی در حوزه دانشگاه ها، پارک علم و فناوری و آموزش و پرورش را یک ضرورت انکار ناپذیر برشمرد و افزود: پروفسور «مهر اورنگ قائدی» در شيمي و هم در مهندسی شيمی جز يك درصد دانشمندان جهان انتخاب شد و این موضوع افتخار بزرگی برای دانشگاه یاسوج است.

وی دکتر «رضا خرداد» از اعضای هیات علمی دانشگاه یاسوج را که در رشته فیزیک در میان دانشمندان ۲ درصد برتر دنیا جای گرفته است را نیز از چهره های برتر دانشگاهی ایران برشمرد و افزود: پروفسوراحمد عریانرئیس دانشگاه یاسوج و استاد تمام است که جزو یک درصد دانشمندان جهان در حوزه " طب بازساختی و مهندسی بافت" شناخته شد.

کلانتری تاکید کرد: ما باید از ظرفیت این دانشمندان در جهت ارتقای سطح علمی استان استفاده کنیم.

نماینده عالی دولت در استان خواستار برگزاری آئین تجلیل از پژوهشگران و دانشمندان برتر شد و گفت: جای تبریک به جامعه دانشگاهی دارد چرا که این دانشمندان دین خود را ادا کردند و اکنون ما باید از این ظرفیت های علمی استفاده کنیم.

کلانتری ابراز کرد: باید کارگروه ها و زیرگروه ها این ستاد از سوی رسانه های استان بیش از پیش تقویت شده و زمینه ارتباط جامعه با دانشگاه های مختلف را ایجاد کنند.

وی رشد دانشگاه های استان به نسبت جمعیت و برخی شاخص های دیگر را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: بدون شک باید این وضعیت تقویت شود.

کلانتری خواستار استفاده از تجارب دانشگاه های مختلف از سوی جامعه دانشگاهی استان شد و گفت: امید است بتوانیم شاهد جهش بیشتر استان در عرصه علم و فناوری باشیم.

آذر صفایی نیا معاون توسعه استاندار نیز در این نشست ضمن تبریک به مناسبت هفته پژوهش، اظهار داشت: هفته پژوهش ۱۳۹۹ با شعار «پژوهش و فناوری در خدمت جهش تولید» از تاریخ ۲۲ تا ۲۸ آذر ماه برگزار می شود.

وی عنوان کرد: براساس اعلام ستاد ملی هفته پژوهش و فناوریروزهای این هفته به نام‌ های، شنبه ۲۲ آذر : پژوهش و فناوری، مدرسه و دانشگاه، یک‌شنبه ۲۳ آذر: پژوهش و فناوری، مشارکت ملی، دوشنبه ۲۴ آذر: پژوهش، فناوری و جهش تولید، سه‌ شنبه ۲۵ آذر: بزرگداشت پژوهشگران و فناوران، چهارشنبه ۲۶ آذر: پژوهش، فناوری و علوم انسانی پنج‌ شنبه و ۲۷ آذر: پژوهش، فناوری و اثربخشی اجتماعی نامگذاری شده است‌.

صفایی نیا با اشاره به اینکه کارگروه پژوهش استان به تبع شرایط کرونایی در سطح جهان و کشور ستاد کرونا را در حوزه تحقیقات و تولید دارو همراهی کرد، افزود: کهگیلویه و بویراحمد در  حوزه تولید محصولات بهداشتی و ماسک به قدری موفق عمل کرد که خودکفا شد.

 

وی با اشاره به مصوبات کارگروه و اولویت های پژوهشی سال ۹۹، عنوان کرد: بعد از بررسی تمام محورهای و اولویت پژوهشی در گروه های کارشناسی شده و باتوجه به نیازها و ضرورت های استان ۹ اولویت در کارگروه و شورای برنامه ریزی تصویب و به دستگاه ها ابلاغ شد.

صفایی نیا در بخش دیگری از سخنانش، اظهار داشت: فراخوان و گردآوری  پروپوزال اعلام و به سازمان برنامه ارسال شد و در حال بررسی در کمیته های علمی است‌.

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: ستاد پژوهش استان دستور العمل های ملی را در موعد مقرر عملیاتی کرد.

وی با اشاره به معرفی ساختار ستاد و  کمیته های آن، گفت: جشنواره معرفی پژوهشگران و فناوران برتر استان برگزار می شود.

صفایی خاطرنشان کرد: با توجه به بیماری کرونا نشست های تخصصی در قالب فضای مجازی برگزار می شود.

وی از طراحی پوستر استانی هفته پژوهش خبر داد و گفت: در راستای معرفی دستاوردهای علمی و پژوهشی پژوهشگران برتر طرح های خود را از طریق شبکه دنا به مخاطبان ارائه می دهند.

وی همچنین از برگزاری وبینار و کارگاه های آموزشی با مشارکت پارک علم و فناوری و دانشگاه های استان خبر داد و افزود: برای ایجاد بستر دائمی برای نمایشگاه استان با همکاری دانشگاه یاسوج وب سایتی  طراحی شد و برای هریک از  دانشگاه ها و دستگاه های اجرایی استان لینکی تعریف شده که اقدامات خود را برای علاقمندان به این حوزه به نمایش بگذارند.