اخبار > جلسه وبیناری مسئولان کشوری و استانی برای اجرایی شدن سه پروژه تحقیقاتی دانشگاه یاسوجسه شنبه ٢٨ بهمن ١٣٩٩ :: ١٠:٢٩

جلسه وبیناری مسئولان کشوری و استانی برای اجرایی شدن سه پروژه تحقیقاتی دانشگاه یاسوج

با مساعدت و پیگیری دفتر معاون اول رئیس جمهور، جلسه وبیناری برای بررسی و اجرایی کردن سه طرح تحقیقاتی دانشگاه یاسوج با حضور مسئولان کشوری و استانی برگزار شد.

جلسه وبیناری مسئولان کشوری و استانی برای اجرایی شدن سه پروژه تحقیقاتی دانشگاه یاسوج

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، دکتر احمد عریان رئیس دانشگاه یاسوج در این نشست گفت: از همه کسانی که پیگیر برگزاری این جلسه بودند به ویژه دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور تشکر می کنم.
وی گفت: دانشگاه یاسوج دارای ظرفیت و توانمندی بالایی است و کسب رتبه های مهم در رنکینگهای کشوری و بین المللی گواه این مدعاست.

دکتر عریان بیان داشت: سه طرح مزرعه پرندگان زینتی، باغ گیاهان دارویی و گیاهشناسی و پایش آنلاین جنگلها و مراتع به صورت الکترونیک از سوی دانشگاه یاسوج ارایه شده که برای انجام این سه طرح مهم نیازمند حمایت مسئولان کشوری و استانی هستیم.


وی ادامه داد: این طرح ها در کنار تکمیل زیرساختهای گردشگری توسعه استان را به همراه دارد و می تواند درآمدی بیش از نفت را به استان سرازیر کند.
رئیس دانشگاه یاسوج اظهار داشت: علاوه بر این طرحها، دانشگاه یاسوج طرح های مطالعاتی و پایان نامه های دانشجویی زیادی در زمینه های مرتبط با جنگل و مشکلات آن به صورت سالانه انجام می دهد که لازم است محیط زیست و سازمان جنگلهای کشور حمایتهای لازم را برای توسعه کار به عمل آورند.


در ادامه این نشست دکتر رضا نقی‌ها در خصوص باغ پرندگان زینتی گفت: پرنده نگری از شاخه های پرطرفدار گردشگری است و سالانه گردشگران برای دیدن پرندگان سفرهای زیادی انجام  میدهند.
عضو هیئت علمی دانشگاه تصریح کرد: این استان 1400 کیلومتر رودخانه و سدها و تالابهای زیادی دارد و به دلیل اقلیم متفاوت آن پرندگان مهاجر زیادی نیز به این استان می آیند.


وی با بیان اینکه استان دارای پرندگان بومی و مهاجری است که 70درصد آبزی و 30درصد کنارآبزی هستند بیان داشت: 18درصد کل گونه های پرندگان کشور و 28 نوع پرنده شکاری و در مجموع 200 گونه پرنده در استان داریم که پرنده هما سمبل دنا است.
این عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی تصریح کرد: چندین نوع پرنده در استان وجود دارد با خطر فرسایش و انقراض قرار دارند که از جمله آنها می توان به کبک دری، عقاب شاهی، شاه بوف و ... اشاره کرد.
دکتر نقی ها در خصوص اهداف این طرح گفت: بقا و حفظ ژنتیک پرندگان، ایجاد مراکز تحقیقاتی و پژوهشی مرتبط و توسعه مراکز توریستی و گردشگری از اهداف مهم این طرح است.
در ادامه دکتر علی اکبر نیکوکار عضو هیئت علمی گروه ریاضی دانشگاه در خصوص طرح پایش آنلاین جنگلها و مراتع به صورت الکترونیکی گفت: 870هزارهکتارمربع جنگل و 550هکتار مربع مرتع در کشور وجود دارد که سالانه دچار آتش سوزی های زیادی می شوند.


وی گفت: اگر آتش در دقایق اولیه کشف شود میزان خسارتها بسیار کاهش می یابد.
دکتر نیکوکار این طرح را دارای ابعاد مختلف عنوان کرد و افزود: جلوگیری از آتش سوزی، جلوگیری از شکارغیرمجاز و جلوگیری از تخریب جنگل با اره برقی در این طرح دیده شده است.
وی این طرح را مبتنی بر اینترنت اشیا عنوان کرد و گفت: اجرای این طرح نسبت به کشورهای خارجی بسیار ارزان تر و پایش در تمام مدت شبانه روز و به صورت آنلاین انجام می شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه در پایان گفت: پیشنهاد می شود مسئولان کشوری با تخصی اعتبار به این طرح، به صورت پایلوت در پارک ملی دنا آن را اجرایی کنند.
در ادامه دکتر عزیزالله جعفری عضو هیئت علمی دانشگاه در خصوص باغ گیاهان دارویی و گیاه شناسی گفت: ویژگی های اقلیمی و توپوگرافیک استان باعث تنوع زیستی بالایی در استان شده است.
وی ادامه داد: در کشور 7500 گونه گیاهان دارویی وجود دارد که 2200 گونه آن در این استان که 1 درصد مساحت کشور را دارد می رود.


وی بیان داشت: 113 تیره از 148 تیره گیاهان دارویی کشور (76درصد) و 480 گونه دارویی از 1200 گونه دارویی کشور(40درصد) را دارا هستیم.
دکتر جعفری تصریح کرد: این نوع باغها از قرن 15 و 16 در اروپا احداث شد و سالانه درآمدزایی بالایی همراه با اشتغال پایدار برای آنها به همراه دارد.
این عضو هیئت علمی تاکید کرد: استان کهگیلویه و بویراحمد منطقه داروخیر ایران و جهان و قطب گیاهان دارویی کشور است و مجموع تنوع زیستی این استان نیاز به حفاظت و حراست دارد که طرح باغ گیاهان دارویی و گیاهشناسی در این راستا تدوین و ارایه شد.
در ادامه این نشست معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد، معاون محیط زیست استان، معاون میراث فرهنگی و گردشگری استان و برخی از مسئولان کشوری آمادگی خود را برای همکاری در جهت اجرایی شدن این طرح ها اعلام کردند.