اخبار > بزرگداشت شیخ مفید در دانشگاه یاسوج برگزار شدسه شنبه ١٢ آذر ١٣٩٨ :: ١٤:٣٨

بزرگداشت شیخ مفید در دانشگاه یاسوج برگزار شد

به مناسبت 9 آذر سالروز بزرگداشت شیخ مفید برنامه ای از سوی انجمن علمی فقه و الهیات دانشگاه یاسوج برگزار شد.

بزرگداشت شیخ مفید در دانشگاه یاسوج برگزار شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، این برنامه با عنوان فرعی کارآمدی فقه در جامعه و با حضور نماینده ولی فقیه و نماینده مردم استان در مجلس خبرگان، رئیس و اعضای هیئت رئیسه و جمع زیادی از دانشجویان و علاقه مندان در سالن چمران دانشگاه یاسوج برگزار شد.


آیت الله ملک حسینی در این برنامه گفت: شیخ مفید شخصیتی بزرگ در تاریخ شیعه است که حلقه وصل دوران غیبت صغری و غیبت کبری امام عصر(عج) بود که در دوران غیبت کبری زعامت شیعیان را بر عهده داشت.
وی بیان داشت: شیخ مفید در آغاز غیبت کبری با عقل گرایی و تعصب در مبانی دینی، در حوزه کلام و فقه طرحی نو در انداخت که وی را به عنوان یکی از عالمان مطرح شیعه در تاریخ جاودان کرد.
نماینده ولی فقیه در استان به ویژگی های فردی شیخ مفید اشاره کرد و گفت: ذهن نقاد، حافظه قوی و استدلالهای متقن و قوی از مهمترین ویژگی های آن عالم بود.


آیت الله ملک حسینی اظهار داشت: مباحثه و مناظره شیخ مفید با رهبر اشاعره هنوز نیز به عنوان یکی از بهترین مباحث و مناظره ها قلمداد می شود.
وی به شاگردان شیخ مفید اشاره کرد و گفت: سید مرتضی و سیدرضی (گردآورنده نهج البلاغه) از مهمترین شاگردان شیخ مفید بودند که خدمات شایانی به فقه و کلام و شیعه ارایه دادند.
وی در تشریح کارآمدی فقه در جامعه گفت: پویایی فقه با کارآمدی فقه تفاوت دارد. کاربردی بودن ملازم با پویایی نیست. فقه برای ساختن جامعه است نه جامعه برای ساختن فقه و کارآمدی فراتر از پویایی است.
آیت الله ملک حسینی تصریح کرد: فقه در طول تاریخ هیچ کوتاهی در پاسخ به نیازها نداشته است البته پویایی به معنای پذیرش هر تغییری نیست و باید گفت اگر جامعه بر اساس فقه ساخته شود عدالت در آن جامعه برقرار می شود.
وی گفت: فقه 1000 سال پیش شیخ مفید می تواند نیازهای امروز جامعه را نیز پاسخ دهد.